Apteki - zombi: przedłużają agonię z miesiąca na miesiąc, czekając na zmiany

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   11-10-2016, 17:37

Apteki - zombi: przedłużają agonię z miesiąca na miesiąc, czekając na zmiany Starcie Dawida z Goliatem?

I apteki indywidualne, i sieci, zanurzyły się pod wodę i teraz czekamy na sprawdzenie, kto ma większe płuca. Jak ktoś jest zasilany z zachodniego funduszu, wytrzyma dłużej. Jak jest powiązany z hurtem i ma dodatkowe pieniądze, wytrzyma dłużej - opisuje obrazowo sytuację na rynku aptek Marek Tomków, wiceprezes NRA.

- Jeśli chodzi o podział rynku na apteki mniejsze i większe, to obecnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby zachować pewien balans na rynku. Zauważamy niepokojące tendencje zmierzające do monopolizowania go przez duże sieci aptek, co powoduje, że ta równowaga jest zachwiana - mówiła zastępca dyrektora DPLiF MZ, Ewa Warmińska, podczas trzeciego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, które dotyczyło nielegalnego wywozu leków za granicę oraz podziału rynku między małe, rodzinne apteki i apteki sieciowe (5 października br.).

Jak przyznała, informacje dotyczące struktury rynku, w posiadaniu których jest resort, to dane przedstawiane przez NIA, spółkę Pelion i PharmaNET. - Analizujemy wszystkie materiały, bez faworyzowania kogokolwiek. Chcemy mieć pełne spektrum informacji. Zakładam, że najlepsze rozwiązanie to takie, które nie zadowala nikogo, by pogodzić wszystkie interesy.

Za łatwo jest otworzyć i zamknąć aptekę
MZ na razie analizuje spływające uwagi i materiały. - Najważniejsza jest ocena skutków tej regulacji, bo każda modyfikacja na rynku w tym zakresie, będzie powodowała duże zmiany. Jesteśmy na etapie wypracowania rozwiązań. Rozpatrujemy różne kwestie, w tym zmiany właścicielskie oraz demografię i geografię, ale jest to nadal otwarta dyskusja.

Resort zdrowia dostrzega to, że obecnie na rynku jest za dużo aptek, przez co pojawiają się patologie: - Jest walka o klienta. Apteki starają się sprzedawać pacjentom produkty, których oni nie potrzebują. Trwa wywóz leków, dochodzi do porozumień między podmiotami w obrocie lekami, przez co ceny tych leków są różne, w zależności od rodzaju aptek, sieciowych lub indywidualnych. Zastanawiamy się razem z UOKiK, jak te kwestie rozwiązać - przyznała wiceszefowa departamentu.

MZ chce, by wdrożone zmiany realizowały pewne cele. - Obecnie bardzo łatwo jest otworzyć aptekę i łatwo ją zamknąć. W sytuacji, gdy dany podmiot kończy działalność, inspekcja farmaceutyczna ma bardzo ograniczone pole do działania i nie ma możliwości pociągnięcia właściciela do odpowiedzialności. Chodzi o to, byśmy mogli sprawować właściwy nadzór nad obrotem na każdym szczeblu, by pacjent był w punkcie zainteresowania, a nie walka konkurencyjna między podmiotami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH