Arbitraż: poufnie, sprawnie, profesjonalnie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   08-07-2016, 08:06

Arbitraż: poufnie, sprawnie, profesjonalnie

Arbitraż jest alternatywną – wobec rozstrzygania sporów w sprawach cywilnych przed sądami powszechnymi - ścieżką do rozwiązywania spraw w zaciszu sali. Ta forma rozwiązywania konfliktów jest tak dobra, jak dobrzy są ludzie, którzy go prowadzą, oraz instytucje, które nim administrują.

Zalety arbitrażu w sporach gospodarczych wymienia mec. Ewa Rutkowska z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

- Po pierwsze, strony mogą wybrać do panelu arbitrów rozstrzygającego dany spór osoby, które specjalizują się w wybranej dziedzinie i znają uwarunkowania danego rynku. Po drugie, w sprawach arbitrażowych obowiązuje zasada poufności. Arbitraż, w przeciwieństwie do sądu powszechnego, gdzie rozprawy są co do zasady jawne, jest sposobem rozstrzygania sporu w zaciszu sali. Kiedy sprawa dotyczy wrażliwych biznesowo kwestii, jak spory licencyjne czy kwestie technik produkcji, ta poufność jest dużą zaletą – opisuje mec. Rutkowska.

Arbitraż o 20 mln zł
Trzecim plusem tego rozwiązania są kwestie proceduralne. Procedura prowadzona przed gremium arbitrażowym jest odformalizowana i uzależniona od woli stron. W tym postępowaniu arbitrzy umawiają się ze stronami na terminy poszczególnych etapów. Powstaje harmonogram postępowania. Jest swoboda kształtowania przez strony reguł postępowania i przewidywalność co do jego przebiegu.

Jak podaje dr Beata Gessel - Kalinowska vel Kalisz, prezes Sądu Arbitrażowego Lewiatan, oraz często wybierany arbiter międzynarodowy, ponad 63% przedsiębiorców europejskich wybiera taką właśnie formułę rozwiązywania sporów ze względu na poufność, szybkość rozstrzygania oraz odformalizowanie postępowania.

Minusem rozwiązania mogą być koszty. Postępowanie arbitrażowe przy niskiej wartości przedmiotu sporu może być nieopłacalne w porównaniu do opłat wnoszonych w sądach powszechnych. – Jednak szala przechyla się na korzyść arbitrażu wraz ze wzrostem wartości sporu. Np. W Sądzie Arbitrażowym Lewiatan przy trzech arbitrach po przekroczeniu wartości trochę powyżej 1 mln zł opłata arbitrażowa staje się mniejsza niż opłata sądowa Potem robi się znów drożej niż w sądzie powszechnym, gdy wartość przedmiotu sporu zbliża się do 7 mln zł albo jest jeszcze większa. Natomiast jeśli strony zdecydują się na jednego arbitra, opłata arbitrażowa spada o 40 procent. - przekonuje mec. Rutkowska. Do opłat dolicza się podatek VAT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH