Artur Fałek odszedł z resortu zdrowia. Zwolnił się sam

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   02-12-2015, 08:54

Artur Fałek odszedł z resortu zdrowia. Zwolnił się sam

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Artur Fałek i jego zastępca, Grzegorz Bartolik przestali kierować polityką lekową. "Ich kompetencje oceniam niezbyt wysoko" - mówi Krzysztof Łanda.

- Dyrektor główny zwolnił się na własny wniosek, za porozumieniem stron. Pierwszy zastępca dyrektora został przeniesiony do Departamentu Współpracy Międzynarodowej, a trzecia osoba wciąż pracuje - wyjaśniał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (1 grudnia).

Tą trzecią osoba jest Małgorzata Szelachowska.

Ocenił również, że nie ma żadnego zagrożenia o panowanie nad polityką lekową: - Zaręczam, że jest wielu kompetentnych ludzi, którzy mają właściwe postawy, którzy są w stanie podołać zadaniom, stojącym przed tym departamentem.

Kompetencje byłego już kierownictwa departamentu dr Łanda ocenił jako niezbyt wysokie. - Widzę pewne braki w zakresie evidence based medicine, HTA, stosowania instrumentów dzielenia ryzyka. Przypominam, że to właśnie te osoby spowodowały różnego rodzaju perturbacje, które Bartosz Arłukowicz, jako minister zdrowia, miał z ustawą refundacyjną - mówił kierując te słowa do b. ministra zdrowia, obecnie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia.

- Pamiętam rok 2011, 2012 i 2013 i to oni właśnie bronili się przed zmianami, które postulowało środowisko zewnętrzne i eksperci. To były zmiany oczywiste, które i tak trzeba było potem wprowadzić. Problemy, które się pojawiały, były - moim zdaniem - przez złe wykonywanie obowiązującego prawa, błędy w projektowaniu tego prawa oraz właściwego braku nadzoru nad polityka lekową, na czym cierpieli chorzy - mówił dr Łanda.

Dodał: - Przypomnę o utracie refundacji leków, które są produktami o ugruntowanej pozycji w lecznictwie, a które były wcześniej powszechnie refundowane. Mówię o 1 stycznia 2012 roku i wiem, czyje to były pomysły.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH