Audyt rządów PO-PSL w resorcie zdrowia: "było wiele zaniedbań"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   12-05-2016, 08:17

Audyt rządów PO-PSL w resorcie zdrowia: "było wiele zaniedbań"

Wśród porażek swoich poprzedników, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czasie sejmowej debaty nad audytem 8 lat rządów PO-PSL (11 maja) punktował m.in. umożliwienie ordynowania leków pielęgniarkom bez ich jednoczesnego przygotowania do tego poprzez uruchomienie szkoleń.

Radziwiłł przypomniał, że obecnie kierowany przez niego resort "stanął przed wielkim wyzwaniem ratowania" programu informatyzacji służby zdrowia.

Spośród 24 części projektu, które mieli przekazać wykonawcy odebrano 13, i to w wersji niepełnej. - Nie przeszły one testów wdrożeniowych, co oznacza, że nie mogą być udostępnione użytkownikom końcowym, czyli pacjentom, lekarzom i aptekarzom - mówił minister.

Poza tym nie działa platforma informatyczna P1, która miała integrować obieg informacji w całym systemie ochrony zdrowia  - Oznacza to po prostu, że nic z tego systemu nie jest obecnie do wykorzystania - powtórzył minister.

Jak podkreślał, kosztorys systemu P1 wynosił ponad 700 mln zł, czego ponad 570 mln zł to finansowanie ze środków Unii Europejskiej; poprzedni rząd wydatkował ponad 400 mln zł z budżetu unijnego.

- Nierzetelne i nieudolne prowadzenie projektu zagrażało odebraniem tych środków, co spowodowałoby całkowite informatyzacji  służby zdrowia. Mimo, że intensywnie pracujemy nad ratowaniem systemu, to polski budżet wciąż jest narażony na ryzyko wielomilionowej straty - uznał Radziwiłł.

W ocenie ministra zdrowia innym wielkim problemem jakie kierownictwo resort otrzymało w spadku po poprzednikach jest wynoszące na koniec 2015 r. prawie 14 mld zł zadłużenie publicznych szpitali, z czego prawie 3 mld zł to zadłużenie wymagalne.

Jak uznał, plan komercjalizacji służby zdrowia PO nie przeciwdziałał zadłużaniu się szpitali. - Szpitale przekształcone w spółki wcale nie nie radzą sobie lepiej od SP ZOZ-ów. W wielu przypadkach ich sytuacja jest gorsza, co widać po kolejnych próbach sprzedaży skomercjalizowanych placówek - stwierdził Radziwiłł. 

Według ministra, w szpitalach, szczególnie sprywatyzowanych, widać dzielenie pacjentów. - Zamiast oddłużenia placówek wprowadzono chaos owocujący segregacją pacjentów na tych, których się leczyć opłaca i nie opłaca. Robimy zdecydowany odwrót od takiej polityki - mówił twardo minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH