B. WIF w Poznaniu zapowiada walkę o kierowanie WOIA

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: mgr.farm/ rynekaptek.pl   17-11-2015, 16:22

B. WIF w Poznaniu zapowiada walkę o kierowanie WOIA B. szef inspekcji farmaceutycznej chce teraz pokierować izbą aptekarską

Jako Kazimierz Jakubiec w pełni zgadzałem się z tym stanowiskiem, lecz jako organ administracji państwowej nie mogłem go honorować w rozstrzygnięciach administracyjnych, gdyż nie miało ono umocowania w literalnych zapisach prawnych - mówi Kazimierz Jakubiec.

W ten sposób odpowiedział na pytanie portalu mgr.farm, dlaczego zrezygnował z funkcji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

- Moja rezygnacja była podyktowana narastającym konfliktem z Samorządem Aptekarskim, a szczególnie z Prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej. Podłożem tego konfliktu były postępowania administracyjne w przedmiocie udzielania zezwoleń uprawniających do prowadzenia aptek (...) Zezwolenia były wydawane w przeważającej części przy negatywnych opiniach Samorządu Aptekarskiego. (...) w ich ocenie liczba istniejących aptek na terenie danej miejscowości w pełni zaspakaja potrzeby lokalnej społeczności w zakresie dostępu do usług farmaceutycznych.

Dodaje: - Jako Kazimierz Jakubiec w pełni zgadzałem się z tym stanowiskiem, lecz jako organ administracji państwowej nie mogłem go honorować w rozstrzygnięciach administracyjnych, gdyż nie miało ono umocowania w literalnych zapisach prawnych. Samorząd jest zobowiązany przy podejmowaniu uchwał do osadzania ich treści w obowiązujących regulacjach prawnych, które niestety nie ujmują kryterium demograficznego przy udzielaniu zezwoleń na nowe apteki. Tak więc przedmiotowe uchwały były obarczone wadą prawną i nie mogły być uwzględniane przy udzielaniu zezwoleń.

B. WIF wyjaśnia też swoje stanowisko w sprawie zakazu reklamy aptek: - Absolutny zakaz reklamy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych (usankcjonowanego prawnie staraniem Prezesa NRA) stwarza niezgodność na poziomie ustawy Prawo farmaceutyczne, która z jednej strony dopuszcza reklamę leków OTC, a jednocześnie zabrania reklamy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych nawiązującej do tych leków. Logicznie nie do pogodzenia.

Odniósł się także do wniosków pokontrolnych NIK, który negatywnie ocenił pracę inspekcji w Poznaniu w czasie, gdy kierował nią Kazimierze Jakubiec. Padły między innymi zarzuty o przewlekłości postępowań administracyjnych w sprawach dotyczących tzw. "odwróconego łańcucha dystrybucji leków". 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH