Badania kliniczne: albo wersja minimum albo kompleksowość

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   19-05-2016, 20:08

Badania kliniczne: albo wersja minimum albo kompleksowość

20 maja obchodzony jest dzień badań klinicznych. Jak co roku podawane są statystyki dotyczące prowadzonych w Polsce badań, lista barier i nadzieja, że będą zmiany na lepsze. Resort zdrowia zapowiada przygotowanie legislacji w tym obszarze w drugiej połowie roku.

- Jeśli chodzi o statystykę, rok 2014 wygląda nieco lepiej pod względem wartości rynku badań klinicznych w Polsce w porównaniu z 2009 rokiem, przynosząc wzrost z 860 mln zł do 950 mln zł. Jednocześnie w ciągu 5 lat spadła liczba rejestrowanych w Polsce badań klinicznych: z 469 do 396 – mówił w czasie konferencji na temat badań klinicznych w Polsce Mariusz Ignatowicz, partner w PwC, przedstawiając dane z raportu wykonanego na zlecenie Infarmy, GCP i Polcro (Warszawa, 19 maja br.).

Jak wyjaśniał, ta różnica bierze się z rosnących kosztów prowadzenia badań. Według danych zgromadzonych przez PwC, liczba uczestników przypadających na jedno badanie pozostaje od lat na porównywalnym poziomie, natomiast w związku ze spadającą liczbą badań, zauważalny jest spadek w ogólnej licznie pacjentów. O ile w 2011 roku w badaniach klinicznych uczestniczyło 41 tys. pacjentów, w 2014 – 29 tysięcy, czyli niemal o jedną czwartą.

Również biorąc pod uwagę liczbę uczestników badań przypadającą na liczbę mieszkańców danego kraju, Polska wypada mizernie na tle innych państw europejskich. O ile w Polsce na milion mieszkańców przypadało w 2014 roku 10,4 badania, w Czechach było to 24,5 badania, a na Węgrzech – 22,5.

Zalety i wady
Czynnikami, które decydują, że sponsorzy wybierają Polskę do prowadzenia badań są nadal m.in.: duża populacja pacjentów, wielkość i dojrzałość rynku, wykwalifikowana kadra lekarska i jakość pracy personelu medycznego, wysoka efektywność rekrutacji pacjentów i dobrze zorganizowane ośrodki badawcze oraz duży stopień zaangażowania wszystkich uczestników.

- Zaletą są też niskie koszty prowadzenia badań klinicznych w porównaniu do państw starej EU. Jednak już z konfrontacji z innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej ten czynnik traci na znaczeniu, bo również inne kraje regionu są konkurencyjne pod tym względem – ocenił Mariusz Ignatowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH