Badania kliniczne w Polsce: ich liczba notorycznie spada

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   20-05-2015, 16:55

Badania kliniczne w Polsce: ich liczba notorycznie spada

Od kilku lat liczba badań klinicznych prowadzonych w Polsce spada o 5-9 procent rocznie. O ile w 2001 roku było zarejestrowanych 495 badań, w 2014 roku już tylko 396. Spada również liczba pacjentów rekrutowanych do badań – ocenia Wojciech Masełbas, prezes Związku PolCRO, podając dane: 41 tys. pacjentów w 2011 roku vs. 29 tys. chorych w 2014.

- Obecnie Polska nie jest konkurencyjnym rynkiem dla badań klinicznych. W innych krajach procedury dotyczące chociażby rejestracji badań są krótsze i tańsze. Do tej pory mogliśmy zyskiwać w zakresie jakości. Ale takie państwa jak Hiszpania, Włochy czy Wielka Brytania już nas przeganiają – dodał ekspert podczas konferencji „Badania kliniczne – nowe otwarcie” (Warszawa 20 maja br.).

Konferencje są organizowane 20 maja każdego roku, dla uczczenia pierwszego badania klinicznego przeprowadzonego przez Jamesa Linda w 1747 roku. Lind podzielił marynarzy cierpiących na szkorbut na sześć grup i każdej podawał inne substancje. Wykazał w ten sposób, że najskuteczniejsze w leczeniu tej choroby są cytrusy.

Do całego wachlarza problemów dochodzą także kwestie personelu medycznego, który jest obecnie przeciążony pracą biurokratyczną. – Z tego powodu lekarze nie mają czasu zająć się badaniami ani rekrutacją pacjentów. Kiedyś byliśmy drugim po Niemczech krajem pod względem rekrutowania chorych do badań. Obecnie zajmujemy jedne z ostatnich miejsc w Europie – zauważył dr Masełbas.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja jeśli chodzi o niekomercyjne badania kliniczne. W 2014 roku w Polsce było ich 0,4 proc. wobec wszystkich zarejestrowanych badań. Dla porównania średnia dla UE to – 50-60 procent.

- Prowadzenie badań niekomercyjnych jest dla badaczy ciekawsze intelektualnie. Często są to badania inicjowane przez samych badaczy. Mają jeden podstawowy cel – optymalizację terapii istniejącymi lekami – mówił prof. Sławomir Majewski, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem profesora Majewskiego, badacze są zainteresowani prowadzeniem takich badań, ponieważ mogą publikować ich wyniki w wysoko punktowanych czasopismach naukowych. Jednak problemem jest organizacja i finansowanie badań niekomercyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH