Badanie ankietowe: farmaceuci o recepturze aptecznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pharmanet.org.pl/ rynekaptek.pl   19-02-2015, 14:29

Badanie ankietowe: farmaceuci o recepturze aptecznej

Obecne przepisy dotyczące receptury aptecznej narażają apteki na wysokie koszty, dlatego trzeba je zmienić - wynika z badania ankietowego Omni Consumer Info.

Badanie przeprowadzono w okresie od marca do grudnia 2014 roku przez organizatora szkoleń dla farmaceutów Omni Consumer Info Sp. z o.o. na zlecenie Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wzięło w nim udział 1140 farmaceutów.

– Do przeprowadzenia tego badania skłoniły nas krytyczne głosy farmaceutów w sprawie przepisów regulujących recepturę apteczną w Polsce. W opinii środowiska system sporządzania i dystrybucji leków sporządzanych według receptury lekarskiej w obecnym kształcie po prostu nie działa i jest wręcz niebezpieczny dla pacjentów – mówi Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET.

Uczestników badania poproszono m.in. o oszacowanie, jaki procent wszystkich leków sprzedawanych w ich aptece stanowią leki recepturowe. „Z analizy ankiet wynika, że w części aptek leki recepturowe, na tle wszystkich wydawanych leków, stanowią bardzo mały odsetek. Zdecydowana większość ankietowanych – 82 proc. wskazało, iż leki recepturowe stanowią nie więcej niż 10% wszystkich sprzedawanych przez nich leków. Tylko 10 proc. ankietowanych oszacowało, iż leki recepturowe stanowią w ich aptekach więcej niż 10 proc. sprzedaży wszystkich leków” – czytamy w raporcie opracowanym na podstawie wyników badania.

Na pytanie, czy uważa Pan/Pani utrzymywanie receptury aptecznej za rentowne przedsięwzięcie, aż 74 proc. ankietowanych farmaceutów odpowiedziało, że nie. Za podstawowe wyposażenie aptecznego laboratorium, bez którego nie można uzyskać pozwolenia na uruchomienie apteki, trzeba zapłacić ok. 12-15 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszt surowców, bez których wykonanie leków recepturowych jest niemożliwe. Jeśli apteka zamierza wykonywać leki jałowe, musi jeszcze zainwestować w zakup komory laminarnej i sterylizatora, co podraża koszty uruchomienia receptury aptecznej do ponad 20 tys. zł.

Jeżeli apteka nie wykonuje leków recepturowych w dużej ilości, nie tylko nie zarabia, ale wręcz naraża się na straty. Dlatego wiele placówek odsyła pacjentów z kwitkiem. 85 proc. farmaceutów uczestniczących w badaniu Omni Consumer Info przyznało, że spotkało się w swojej praktyce osobiście lub słyszało o kimś, komu apteka odmówiła zrealizowania leku recepturowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH