Badanie ankietowe NIA: czego farmaceuci oczekują w zakresie szkoleń?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Aptekarz Polski/ rynekaptek.pl   02-02-2018, 11:23

Badanie ankietowe NIA: czego farmaceuci oczekują w zakresie szkoleń? Tylko 2,93% farmaceutów uważa, że edukacja podyplomowa jest niepotrzebna (fot. archiwum)

Ponad 97 proc. farmaceutów uważa, że szkolenia podyplomowe ciągłe są potrzebne do prawidłowego wykonywania zawodu, niemniej 46,27% ankietowanych wyraziło opinię, że szkolenia podyplomowe nie spełniają ich oczekiwań - wynika z badania przeprowadzonego przez Aptekarza Polskiego.

Tylko 2,93% farmaceutów uważa, że edukacja podyplomowa jest niepotrzebna, nie przynosi żadnych korzyści, a w pracy wystarcza im wiedza, którą nabyli w trakcie studiów i samokształcenie.

Farmaceutów zapytano również o poziom satysfakcji z dotychczas odbywanych szkoleń. 50,27% ankietowanych zadeklarowało wysoki lub bardzo wyskoki poziom satysfakcji ze szkoleń (ocena 4 i 5 w pięciostopniowej skali), 36,93% średni poziom satysfakcji (3 w pięciostopniowej skali), a 12,8% niski poziom satysfakcji ze szkoleń (1 i 2 w pięciostopniowej skali). Najczęściej wskazywaną oceną wśród farmaceutów było „4” (41,33% ankietowanych).

Z czego wynika, że przeciętny poziom satysfakcji ze szkoleń farmaceutów oceniany jest na 3+ (średnia 3,45 /+-0,87/ w skali od 1-5), a prawie połowa ankietowanych zgłasza, że szkolenia nie spełniają ich oczekiwań.

Odpowiedź na te pytania w dużej mierze wynika z lektury opinii wyrażonych w ankiecie zapytaniami: „Co najbardziej zwiększyłoby Pana / Pani motywację do uczestniczenia w szkoleniach podyplomowych?” i „Co stanowiło największą wadę szkoleń, w których do tej pory brał Pan / brała Pani udział?”.

Najwięcej zgłaszanych uwag na pytania otwarte dotyczyło aktualnego, obiektywnego, a przede wszystkim praktycznego charakteru szkoleń. Farmaceuci chcą, by treść szkoleń przekładała się na praktykę zawodową, aby przekazywano wiadomości, które można wykorzystać w pracy z pacjentem, aby wykładowcy posiłkowali się konkretnymi przykładami z życia wziętymi.

Wielokrotnie podkreślano, jak ważne jest to, by wykładowcy byli praktykami, wykonującymi zawód farmaceuty w aptece.

Farmaceuci oczekują od wykładowców, że przygotowując szkolenie, będą korzystać z publikacji, które ukazały się w ostatnich miesiącach i latach, dzięki którym będą mieli dostęp do aktualnych wyników badań naukowych. Bardzo źle widziane jest ujmowanie w materiałach edukacyjnych nie zarejestrowanych już leków, omawianie informacji, z którymi ankietowani spotkali się już podczas studiów, zwłaszcza szczegółowych informacji z dziedziny nauk podstawowych, anatomii, biochemii, fizjologii, w żadnej mierze nie aktualizujących nabytej już wiedzy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH