Badanie CBOS: co Polacy sądzą o ellaOne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: cbos.pl/ rynekaptek.pl   24-02-2015, 12:39

Badanie CBOS: co Polacy sądzą o ellaOne

Ponad dwie piąte respondentów (45%) uważa, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest formą aborcji. Nieco mniej badanych (40%) nie zgadza się z taką oceną, a 15% nie ma zdania na ten temat - wynika z badania CBOS.

Utożsamianie zażycia pigułki "dzień po" z aborcją jest częstsze wśród kobiet, osób bardziej angażujących się religijnie, badanych deklarują­cych prawicowe poglądy polityczne, osób gorzej wykształco­nych i żyjących w mniejszych miejscowościach.

Jak wynika z badania, opinie na temat dopuszczenia środka ellaOne do swobodnej sprzedaży są spolaryzowane - odsetki osób popierających i kontestujących tę decyzję są niemal identyczne (odpowiednio 43 proc. i 44 proc.). Spora część badanych (13 proc.) nie ma zdania na ten temat.

Prawie połowa respondentów (49 proc.) sądzi, że pigułka "dzień po" jest niebezpieczna dla zdrowia, a zbliżona liczebnie grupa wyraża pogląd przeciwny lub nie ma zdania na ten temat. Ponad dwie piąte badanych (45 proc.) uważa, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest formą aborcji. Nieco mniej osób (40 proc.) nie zgadza się z taką oceną.

Przeważająca grupa badanych (57 proc.) zgadza się z opinią, iż łatwy dostęp do pigułki "dzień po" propaguje swobodę seksualną i brak odpowiedzialności za relacje intymne oraz że zachęca młodzież do wcześniejszej inicjacji seksualnej (56 proc.). Jeszcze więcej ankietowanych jest zdania, że ułatwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej wpłynie na zwiększenie jej popularności (67 proc.), a nawet że stanie się ona jedną z częściej wybieranych metod zapobiegania ciąży (65 proc.).

Dwie piąte osób mających krytyczny stosunek do sprzedawania tabletki "dzień po" bez recepty (40 proc., co stanowi 18 proc. ogółu ankietowanych) tłumaczy go brakiem akceptacji dla antykoncepcji awaryjnej, natomiast przeważająca część (55 proc., co odpowiada 24 proc. ogółu respondentów) ma zastrzeżenia nie tyle do samej metody zapobiegania ciąży, ile do zbyt łatwej jej dostępności i uważa, iż pigułka "dzień po" powinna być wydawana wyłącznie na receptę, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Więcej: http://www.cbos.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH