Badanie: farmaceutom ufa 78 proc. społeczeństwa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ziko dla zdrowia/ rynekaptek.pl   22-06-2016, 09:40

Badanie: farmaceutom ufa 78 proc. społeczeństwa

Samoleczenie może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Jak wynika z badań, Polacy często nie zapoznają się z informacjami dołączonymi do leków ani nie konsultują się z lekarzem w sprawie ich przyjmowania. Mogliby poradzić się farmaceuty.

W Polsce wydatki na leki w przeliczeniu na 1 mieszkańca zwiększają się - w latach 2003-2012 wzrost wyniósł 47%, tj. średnio 4,4% rocznie - wynika z raportu Banku DNB i Deloitte. W przypadku leków wydawanych bez recepty co roku notuje się niemal 15% wzrost ich sprzedaży. Wpływ na to ma m.in. łatwy dostęp do farmaceutyków.

W Polsce funkcjonuje ok. 300 tysięcy placówek obrotu pozaaptecznego, w których rocznie sprzedaje się 500 milionów tabletek przeciwbólowych (dane z raportu sporządzonego na zlecenie firmy Reckitt Benckiser). W sklepach spożywczych, drogeriach czy na stacjach benzynowych pacjenci nie zostają dostatecznie poinformowani o zasadach przyjmowania kupowanego leku.

- Najlepszy efekt farmakoterapii uzyskamy w ramach bezpośredniej, prawidłowej współpracy między pacjentem i lekarzem. Aby tak się stało, musi zmienić się dotychczasowa organizacja pracy osób związanych z medycyną, a kulejąca edukacja społeczeństwa w zakresie farmakologii musi być podniesiona zdecydowanie na wyższy poziom - ocenia dr n. med. Zbigniew Pieloch, ekspert współpracujący z Fundacją “ZIKO dla Zdrowia”.

Przeprowadzona w tym roku ogólnopolska ankieta zorganizowana przez Fundację badała poziom świadomości zdrowotnej oraz samoleczenia wśród Polaków. Dane wskazały, że prawie 25% osób nie wykazuje żadnego zainteresowania zdrowym stylem życia. Ankietowani pytani byli również m.in o miejsce zamieszkania, wiek czy wykształcenie.

U osób starszych warto zwrócić uwagę na nadmierne, być może niepotrzebne, spożywanie leków. Podczas gdy wśród młodych ludzi ok. 13% przyjmuje tabletki przeciwbólowe przynajmniej kilka razy w miesiącu, w przypadku seniorów jest to już ok. 32%. Należy także pamiętać, że znacznie częściej przyjmują oni leki na stałe, więc prawdopodobieństwo przedawkowania i wystąpienia potencjalnych negatywnych interakcji lekowych jest znacznie wyższe.

Podczas gdy kolejki do lekarzy mogą zniechęcić pacjenta do skonsultowania z nimi przyjmowanych leków, farmaceuci są tymi, którym ufa 78 proc. społeczeństwa w Polsce (według badań European Trusted Brands Reader’s Digest 2014). Jest to wynik niemal identyczny z europejskim, który kształtuje się na poziomie 80%. Dane są więc zadowalające, jednak sami zainteresowani zwracają uwagę, że z ich porad nie korzysta wielu pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH