Badanie: osoby niebędące właścicielami aptek mają słabą wiedzę o generykach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: viamedica.pl/ rynekaptek.pl   18-06-2015, 13:17

Badanie: osoby niebędące właścicielami aptek mają słabą wiedzę o generykach

Eksperci zadali sobie pytanie, czy stanowisko zajmowane przez aptekarza w aptece wpływa na jego ocenę leków generycznych?

- Promocja leków generycznych powinna być skierowana w pierwszej kolejności do aptekarzy niebędących właścicielami lub współwłaścicielami aptek - piszą autorzy pracy: Paweł Lewek, Janusz Śmigielski, Izabela Banaś, Michał Matyjaszczyk, Przemysław Kardas.

Jak wyjaśniają, celem pracy było określenie, czy funkcja pełniona przez aptekarza w aptece (właściciel) wpływa na jego subiektywną znajomość tematyki leków gene­rycznych.

Badanie przeprowadzono na terenie woj. łódzkiego. Do aptekarzy skierowano specjalnie przygotowany kwestionariusz ankietowy. Ankiety rozdano na terenie Łodzi (79%) i innych miast województwa łódzkiego.

Na pytania odpowiedziało 129 farmaceutów (85,3% kobiet i 14,7% mężczyzn, w wieku 24–59 lat, pracujących głównie w aptekach prywatnych — 95,3%). Wszyscy ankietowani właściciele aptek przyznali, że uważają się za dobrze poinformowanych w kwestii leków generycznych, wśród pracowników jeden na pięciu ocenił swoją wiedzę jako słabą.

- Analiza korelacji wykazała, że osoby niebędące właścicielami lub współwła­ścicielami aptek znacząco częściej przyznają się do słabej wiedzy na temat leków generycznych (p < 0,05) - konkludują autorzy.

Więcej: http://czasopisma.viamedica.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH