Bartosz Arłukowicz m. in. o decentralizacji NFZ i likwidacji AOTM

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-10-2012, 16:34

Likwidacja centrali NFZ, wyprowadzenie poza Fundusz wyceny procedur - to m.in. plany Ministerstwa Zdrowia, które przedstawił w poniedziałek (22 października) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w ramach - jak zaznaczył - pięciu kroków reorganizacji systemu świadczeń zdrowotnych.

Minister zapowiedział też ustawę systemową opisującą funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce. Jak mówił Arłukowicz, prace nad nią są "zaawansowane" i mają stanowić "ukoronowanie" wspomnianych pięciu kroków.

Pierwszy krok to decentralizacja polegająca na likwidacji centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Za tym pójść ma wzmocnienie i uniezależnienie oddziałów regionalnych NFZ. Następnie resort planuje wyprowadzenie poza Fundusz wyceny i oceny procedur medycznych. - NFZ ma pozostać tylko płatnikiem. Proponujemy likwidację Agencji Oceny Technologii Medycznych, jako osobnej instytucji, likwidację centrum monitorowania jakości w ochronie zdrowia oraz stworzenie niezależnej, nowoczesnej agencji, której zadaniem będzie nadzór nad sposobem wydawania pieniędzy, jakością i niezależna wycena procedur - wyjaśnił minister zdrowia.

Resort liczy, że kolejny krok - elektroniczna karta pacjenta - zacznie działać od 1 stycznia 2014 r. Ostatni, piąty krok, to dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. 

Uzasadniając konieczność likwidacji centrali NFZ minister mówił, że "obecnie urzędnicy z Warszawy decydują jak leczyć w Szklarskiej Porębie lub w Piszu". - Zwiększymy kompetencje regionów, aby to one mogły decydować, które dziedziny medycyny są dla nich najważniejsze - podkreślił. 

Mówiąc o zwiększeniu kompetencji oddziałów regionalnych NFZ i wojewodów, Arłukowicz wyjaśnił, że chodzi o zmianę mechanizmu rejestracji podmiotów leczniczych i zapobieganiu sytuacji "zupełnie niekontrolowanego" rejestrowania podmiotów ubiegających się o kolejne kontrakty z NFZ.

- Chcemy stworzyć mechanizm dwutorowego działania wojewodów - wyjaśniał. Zapowiedział podwójny rejestr placówek medycznych: podmiotów, starających się o środki publiczne, i tych działających w przestrzeni prywatnej. - Prywatna i publiczna ochrona zdrowia jest potrzebna, muszą być jednak opisane jasne zasady ich działania - ocenił.

Założenia do projektu ustawy o likwidacji centrali NFZ mają być gotowe na przełomie roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH