Bartosz Arłukowicz o (m. in.) zmianach w finansowaniu leczenia onkologicznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-07-2012, 17:28

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w czwartek (19 lipca) w Zabrzu zmiany w finansowaniu leczenia onkologicznego, dostępie do świadczeń medycznych oraz poszerzeniu rynku dostaw leków onkologicznych.

- Chcemy zaproponować zmianę systemu funkcjonowania onkologii w Polsce: podjęliśmy decyzje o rozpoczęciu procesu budowy sieci onkologicznej w naszym kraju i kwalifikacji merytorycznej ośrodków onkologicznych do leczenia pacjentów. Chcemy zaproponować także zmiany w finansowaniu, nie tylko onkologii - mówił w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Wyjaśnił, że leczenie chorych na raka ma być kompleksowe, a jego finansowanie - efektywne. Minister wspomniał też o zmianach w dostępie do świadczeń medycznych oraz poszerzeniu rynku dostaw leków onkologicznych.

- Mamy obecnie do czynienia z globalizacją koncernów farmaceutycznych i wszyscy ministrowie Unii Europejskiej są przekonani, że tylko wspólne działanie może być skuteczne w dyskusji o dostępności i cenach leków onkologicznych - zaznaczył. Dodał, że w UE budowany jest "mechanizm wzajemnej informacji i promocji".

Podczas konferencji w Zabrzu szef resortu zdrowia odniósł się do zapowiadanej zmiany systemu finansowania ochrony zdrowia oraz przebudowy NFZ. Podkreślił, że doświadczenia Śląska, jako regionu, który zapewnia opiekę zdrowotną dużej liczbie pacjentów, będą przydatne przy projektowaniu nowych rozwiązań. 

Przypomniał, że ich celem będzie m.in. zmniejszenie roli centrali NFZ na rzecz większej odpowiedzialności wojewódzkich oddziałów Funduszu. Zapowiedział, że resort zaproponuje także zmiany systemu kontraktowania świadczeń zdrowotnych oraz wyprowadzenia wyceny procedur poza NFZ.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH