BAS: marża obowiązuje także przy wywozie leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tokfm.pl, LJ/ rynekaptek.pl   10-06-2015, 10:54

BAS: marża obowiązuje także przy wywozie leków Prawna batalia o marżę pry wywozie leków

Poseł Tomasz Latos z PiS poprosił Biuro Analiz Sejmowych o wykładnię przepisów dotyczących komunikatów wydawanych przez urzędników MZ ws. marż stosowanych przy wywozie leków z Polski.

Polskie hurtownie powinny przestrzegać marży, także wywożąc leki - wynika z podsumowania opinii, na którą powołuje się Tokfm.pl.

Zdaniem portalu, poseł Latos zapowiada, że będzie chciał od ministerstwa kolejnych wyjaśnień i nie wyklucza, że skieruje sprawę do prokuratury.

Nawet posłowie koalicji rządzącej nie polemizują z opinią BAS. Członek sejmowej Komisji Zdrowia Rajmund Miller po przeczytaniu opinii przygotowanej przez biuro przyznaje, że osoby odpowiedzialne za takie, a nie inne decyzje powinny ponieść konsekwencje. Przypomina też, że tej sprawy nie można przemilczeć, bo leków brakuje. - Jest mi smutno, ale nawet jako poseł koalicji nie mogę w takiej sytuacji milczeć i udawać, że nic się nie stało - mówi Miller cytowany przez Tokfm.pl.

Kilka tygodni temu media informowały o pismach, które podpisywał dyrektor i wicedyrektorzy departamentu lekowego resortu zdrowia. Artur Fałek, Wojciech Giermaziak i Grzegorz Bartolik zezwalali hurtowniom farmaceutycznym nie przestrzegać przy wywozie leków narzuconej ustawowo 5-procentowej marży.

W zakresie sprzedaży leków poza granice RP, w 2012 rok urzędnicy resortu zdrowia informowali, że "przy zakupie leku przez hurtownie od wytwórcy w celu dalszej odsprzedaży poza granice RP, można stosować dowolnie ustalone przez strony ceny (dotyczy to zarówno leków refundowanych, jak i nierefundowanych). Przy czym powinno to być wyraźnie zaznaczone w dokumentacji, iż przedmiotowa ilość produktu leczniczego przeznaczona jest na inny rynek niż polski, celem uniknięcia potencjalnych pomyłek. W związku z tym, iż nie ma szczegółowych regulacji na ten temat forma tego zaznaczenia jest dowolna".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH