BCC: importujemy za dużo drogich leków innowacyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   02-12-2015, 15:11

BCC: importujemy za dużo drogich leków innowacyjnych Organizacja o polityce lekowej

Pomimo istniejących trudności i barier Polska zarówno pod względem rezerw strategicznych leków, środków medycznych jak i wypracowanych procedur, a także organizacji nadzoru farmaceutycznego jest przygotowana na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa - uważa BCC.

Do takich wniosków organizacja doszła po lekturze "Programu rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego do roku 2030", przygotowanego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego wraz z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zdaniem BCC, jednym ze strategicznych celów powinno być zapewnienie spójnych i stabilnych warunków dla rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego, będącego gwarancją bezpieczeństwa lekowego obywateli. Krajowe firmy farmaceutyczne produkują znacznie tańsze leki generyczne ratujące życie i zdrowie. Organizacja wymienia też inne priorytety:

Konieczne jest przyjęcie rządowego dokumentu „Polityka lekowa Państwa”, uwzględniającego zmiany demograficzne starzejącego się społeczeństwa oraz określającego priorytety zarówno z punktu widzenia pacjentów, lekarzy, aptekarzy, hurtowników jak i przemysłu farmaceutycznego krajowego oraz zagranicznych producentów leków.

Przemysł farmaceutyczny generuje 1% PKB, zatrudnia ok 22 tys., w większości wysokowykształconych pracowników, i tworzy ponad 100 tys. stabilnych miejsc pracy poprzez powiązania surowcowo-materiałowe z innymi firmami, przede wszystkim w regionach o dużym bezrobociu. Z przemysłem farmaceutycznym integralnie związany jest hurtowy i detaliczny rynek leków.

W dobie silnej konkurencji na rynkach globalnych, innowacyjność krajowego przemysłu farmaceutycznego ma znaczący wpływ nie tylko na gwarancje bezpieczeństwa lekowego dla pacjentów, ale także stanowi gwarancje funkcjonowania i rozwoju firm. Koniecznym jest wprowadzenie fiskalnych instrumentów wsparcia innowacyjności.

Krajowy rynek farmaceutyczny powinien dążyć do rozwoju nowych technologii w tym biotechnologii. Wyzwaniem dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce jest produkcja leków onkologicznych i biotechnologicznych. Z tych też względów branża potrzebuje rządowej strategii rozwoju jako znaczącej części polityki lekowej państwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH