BCC krytycznie o projecie sieci szpitali

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   24-02-2017, 10:23

BCC krytycznie o projecie sieci szpitali BCC przypomina, że projekt ustawy o tzw. sieci szpitali jest powszechnie krytykowany i wzbudza wiele obaw

Rada Ministrów przyjęła projekt regulacji dot. sieci szpitali w wersji, która nie uwzględniła większości uwag zgłoszonych w konsultacjach – zauważa BCC.

Business Centre Club podziela publicznie znane głosy wielu środowisk mówiące o negatywnych aspektach projektowanej ustawy. Zwracamy przy tym uwagę na kluczowe kwestie, które naszym zdaniem powinny stanowić osnowę przeprowadzanych zmian i być uwzględnione w dalszych pracach legislacyjnych – ocenia organizacja i wymienia te kwestie:

- ustalenie pełnych kryteriów zarządzania jakością w nowych warunkach odpłatności zryczałtowanej oraz zapewnienie adekwatnej obsługi informatycznej koordynowanej opieki.

BCC przypomina, że projekt ustawy o tzw. sieci szpitali jest powszechnie krytykowany i wzbudza wiele obaw. Fundamentalny zarzut do regulacji w obecnym kształcie dotyczy zagrożenia dla obniżenia jakości opieki i dostępności dla pacjenta. Wiąże się on z wprowadzeniem ryczałtowego finansowania dla placówek wchodzących do sieci bez jakichkolwiek warunków zabezpieczających utrzymanie czy też poprawę standardu opieki.

W polskiej opiece zdrowotnej nie zbudowano dotychczas spójnego systemu wspierania jakości. Brak jest powszechnie obowiązujących, jawnych i monitorowanych standardów postępowania, jak również narzędzi pozwalających na metodyczne podejście do zarządzania jakością. Nie ma możliwości sprawnego, rzetelnego gromadzenia informacji o przebiegu procesu leczenia. Kulejąca informatyzacja systemu, która leży u podstaw rozwiązania wielu problemów w ochronie zdrowia, nie znajduje się wśród priorytetów resortu zdrowia.

Podstawową kwestią jest czy rząd, w wyniku zapowiedzi przesunięcia wprowadzenia ustawy na jesień 2017 roku, zdąży z dwoma kluczowymi rozwiązaniami: ustaleniem pełnych kryteriów jakościowych w warunkach odpłatności zryczałtowanej oraz z obsługą informatyczną opieki koordynowanej - dodaje BCC.

Zdaniem BCC, niezrealizowanie tych warunków spowoduje długoletnie perturbacje i znaczące obniżenie jakości opieki medycznej. Połączone posiedzenie trzech komisji sejmowych nie wskazało na zrozumienie wagi tych zagadnień. Dyskusja sprowadza się do rozwiązywania indywidualnych problemów poszczególnych świadczeniodawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH