BCC: należy wdrożyć program rozwoju przemysłu farmaceutycznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   11-01-2017, 13:51

BCC: należy wdrożyć program rozwoju przemysłu farmaceutycznego BCC przedstawiło rekomendacje w zakresie farmacji na rok 2017

Konieczne w 2017 r. jest wypracowanie rządowego dokumentu Polityka Lekowa Państwa, który powinien zawierać między innymi program rozwoju przemysłu farmaceutycznego - wskazuje Business Centre Club.

11 stycznia br., w siedzibie Business Centre Club w Warszawie, odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Ministrowie przedstawili rekomendacje działań, które powinien podjąć rząd w 2017 roku, aby poprawić sytuację społeczno-gospodarczą w kraju.

Rekomendacje te dotyczą też sektora ochrony zdrowia, w tym rynku farmaceutycznego.

Zdaniem BBC, w odniesieniu do sektora rynku aptecznego konieczne jest wypracowanie rządowego dokumentu Polityka Lekowa Państwa, który powinien zawierać między innymi program rozwoju przemysłu farmaceutycznego.

Należy także wprowadzić zmiany w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, którego wyniki testów okazały się negatywne i narażają przedsiębiorców na niepotrzebne kary.

BCC uznaje za konieczne uporządkowanie nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym, w tym wsparcie starań przedsiębiorców w utworzeniu systemu Narodowej Organizacji Weryfikacji Produktów Leczniczych, który musi funkcjonować od lutego 2019 r.

Ważne jest także przyspieszenie prac nad ustawą refundacyjną w zakresie refundacji produktów z importu równoległego.

BCC negatywnie oceniania projekt wycofania ze sprzedaży aptecznej suplementów diety i kosmetyków, co spowoduje osłabienie branży aptecznej oraz brak dostępu pacjentów do fachowego poradnictwa farmaceuty, a także brak rzetelnej oceny skutków poszczególnych regulacji i nie uwzględnianie zasadnych uwag zgłaszanych w procesie konsultacji społecznych.

Natomiast z aprobatą przyjmuje intensywność prac Ministerstwa Zdrowia w zakresie utworzenia Systemu Obsługi List Refundacyjnych, wydania kolejnych map zdrowotnych, wdrożenia procedury IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia), a także zmian dotyczących tzw. pakietu onkologicznego i  utworzenia Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH