BCC o systemach informatycznych w ochronie zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   29-04-2015, 09:21

BCC o systemach informatycznych w ochronie zdrowia

Na podstawie ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia  wdrażanych jest konsekwentnie wiele nowatorskich rozwiązań  informatycznych. Z uwagi na rozmiar realizowanych zadań można je określić jako „e-rewolucję” - uważa BCC.

Jest to jedno z najważniejszych zadań Ministerstwa Zdrowia realizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Kluczowy projekt to Platforma P1 (Elektroniczna  Platforma  Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) oraz Platforma P2 (m.in. Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą), Projekt P3 i P4 (Dziedzinowe  Systemy Teleinformatyczne Systemu Informacji w Ochronie  Zdrowia, w tym obejmujący m.in. System Monitorowania Zagrożeń, a także Obrotu Produktami Leczniczymi). W ich realizacji planowana jest rozbudowa infrastruktury telemedycznej szpitali oraz narzędzi informatycznych e-Usług.

Procedowany obecnie projekt nowelizacji ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia dotyczy: wprowadzenia elektronicznej formy recepty (e-Recepty); zlecenia (e-Zlecenie); skierowania (e-Skierowanie) oraz rejestrów medycznych i dziedzinowych systemów teleinformatycznych,  a także przepisów dotyczących telemedycyny oraz informatyzacji publicznej służby krwi i  nadzoru nad krwiolecznictwem w ramach projektu e-Krew.

W  tym roku, w fazę realizacyjną wejdzie m.in. system informatyczny Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, co umożliwi monitorowanie na poziomie hurtowym oraz detalicznym obrót lekami i uszczelni nadzór nad ich wywozem  poza granice  Polski. Z kolei System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia umożliwi usługodawcom zgłoszenie informacji o posiadanych wyrobach medycznych, przede wszystkim sprzęcie medycznym do centralnego rejestru.

Główne korzyści dla pacjentów to: poprawa ich obsługi i lepszy dostęp do informacji o stanie zdrowia i danych medycznych oraz umożliwienie realizacji elektronicznych usług  związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (e-Recepta; e-Zwolnienia; e-Skierowanie; e-Zlecenie. Na Internetowym Koncie Pacjenta będą gromadzone wszystkie informacje dotyczące kontaktów pacjenta ze służbą zdrowia, niezależnie od tego, czy leczy się w placówkach publicznych, czy prywatnych.

Wdrożenie kompleksowego projektu informatyzacji w ochronie zdrowia może napotykać na bariery: finansowe, techniczne, organizacyjne, społeczne, psychologiczne, a także natury prawnej. Niezawinione przez MZ czy NFZ. Ważne jest właściwe współdziałanie Ministerstwa Zdrowia z jednostkami samorządu terytorialnego i świadczeniodawcami w zakresie koordynacji procesu informatyzacji jednostek ochrony zdrowia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH