BCC o zespole ds. uproszczenia prawa w ochronie zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   28-01-2016, 13:53

BCC o zespole ds. uproszczenia prawa w ochronie zdrowia BCC pozytywnie ocenia powołany przez MZ zespół do spraw uproszczenia prawa w ochronie zdrowia

Jest to dobry krok na rzecz poprawy jakości prawa medycznego i dobrej legislacji. (...)Wielokrotnie wskazywaliśmy na „nadprodukcję” aktów prawnych (inflacja legislacyjna) – pisze ekspert BCC, Zenon Wasilewski.

„Jej skutkiem jest tworzenie nadmiernej liczby przepisów, obarczonych zbytnią szczegółowością i niewspółmiernych w swej treści do rzeczywistych potrzeb w wykonywaniu działalności leczniczej, a w konsekwencji – utrudniony proces leczenia pacjenta. Podkreślaliśmy również potrzebę prowadzenia monitoringu (z udziałem strony społecznej) na każdym etapie prac legislacyjnych nad ustawą czy rozporządzeniem, a także przy ich wdrażaniu i stosowaniu” – czytamy na stronie BCC.

Zdaniem eksperta BCC biurokratyczne wymogi stawiane lekarzom, przychodniom, szpitalom czy praktykom lekarskim są zawarte nie tylko w ustawach i rozporządzeniach, ale także zarządzeniach wydawanych przez NFZ. Mają one znacznie szerszy wymiar. Stanowią jedną z przyczyn masowych wyjazdów z kraju młodych lekarzy i pielęgniarek.

W tym zakresie, także konieczne są zmiany dotychczasowych regulacji, programy ułatwiające dostęp do specjalizacji, poprawa ścieżki awansu zawodowego młodego lekarza, przestrzeganie praw pracowniczych, itp. Na to wszystko są potrzebne nie tylko pieniądze w budżecie, ale także decyzje polityczne dotyczące finansowania kształcenia lekarzy. Dobrze,  że resort zdrowia zapowiada także zmiany w tym zakresie – ocenia ekspert.

Minister zdrowia powołał zespół do opracowania raportu dotyczącego możliwości uproszczenia regulacji w zakresie wykonywania działalności leczniczej. Zespół dokonana analizy przepisów prawnych i stosowanej praktyki w zakresie wykonywania działalności leczniczej oraz najpóźniej do 31 marca 2016 r. opracuje raport dotyczący możliwości uproszczenia regulacji wykonywania działalności leczniczej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE