BCC ocenia I kwartał 2018 w ochronie zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   11-04-2018, 14:26

BCC ocenia I kwartał 2018 w ochronie zdrowia Wskazane byłoby teraz, by NFZ miał jak najszybciej prezesa, a nie jak do tej pory tylko p.o. prezesa (fot. archiwum)

Brak realizacji przez Ministerstwo Zdrowia ustaleń dotyczących „Ratunkowego dostępu do technologii lekowych” i odrzucanie większości wniosków pacjentów na skorzystanie z 10-milionowego funduszu, utworzonego na ten cel - to jedno z zagrożeń w polityce rządu, które wskazuje BCC.

- Wnioski uznane przez resort mają problem z finansowaniem przez NFZ. Obowiązki finansowe wynikające z realizacji tego dostępu są też przerzucane na szpitale. Cała sytuacja związana jest z niespójnym prawem, a konkretnie z ustawą o sieci szpitali, w której nie przewidziano takich płatności ze strony NFZ na rzecz szpitali. To jeszcze kolejny argument przemawiający za koniecznością jak najszybszej nowelizacji ustawy o sieci szpitali - dodaje BCC.

Innego zagrożenia organizacja upatruje w przeciągających się pracach nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne. W sytuacji coraz większych problemów kadrowych w ochronie zdrowia, grozi to dalszym pogłębianiem się tego zjawiska, które zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.

Za co BCC chwali ministra zdrowia?

Przede wszystkim za wstrzymanie decyzji o likwidacji NFZ, która to likwidacja była zapowiadana w czasie kampanii wyborczej PiS. Pomysł poprzedniego ministra zdrowia, by przejąć nadzór nad pieniędzmi na świadczenia zdrowotne przez wojewodów, zlikwidowanie odrębnej składki zdrowotnej i zastąpienie jej kwotą płaconą z podatków, był szeroko krytykowany przez ekspertów ochrony zdrowia i Gabinet Cieni BCC. Wskazane byłoby teraz, by NFZ miał jak najszybciej prezesa, a nie jak do tej pory tylko p.o. prezesa.

Również za zapowiedź powołania przez ministra zdrowia Agencji Badań Medycznych, która miałaby zajmować się oceną projektów badawczo-rozwojowych z obszaru technologii medycznych. W przypadku pozytywnego wpływu tych produktów na pacjentów stwarzałaby warunki do ich refundacji. Jest to jeden z elementów zapowiadanych działań przez pana ministra w zakresie popierania innowacyjnych technologii medycznych.

Za priorytet uznaje zaś dalsze procedowanie obywatelskiego projektu o nakładach finansowych na zdrowie, zakładającego ich zwiększenie do 6,8% PKB w trzy lata. Wcześniej uchwalona ustawa zakłada wzrost tylko do 6% PKB i to w ciągu ośmiu lat.

- Minister zdrowia, w trosce o właściwe zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych Polaków i stosowny wzrost wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, powinien zabiegać o takie środki u premiera M. Morawieckiego, który uznał zagadnienia zdrowia za jeden z najważniejszych priorytetów swojego rządu - uważa BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH