BCC ocenia i zaleca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   27-06-2017, 12:09

BCC ocenia i zaleca Zdaniem BCC, zasadne jest wznowienie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne, w tym w zakresie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMPOL)

Ministrowie Gabinetu Cieni BCC podsumowali działania rządu w II kwartale br. oraz przedstawili rekomendacje na drugie półrocze. Jak ocenili obszar farmacji?

Anna Janczewska - Radwan ocenia, że priorytetem resortu zdrowia powinno być pilne przedstawienie zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia założeń do ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, która ma określać zasady funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Ponadto widzi konieczność ponownego przemyślenia przez ministerstwo zdrowia i przedyskutowania z ekspertami ochrony zdrowia sposobu podziału środków finansowych w ramach uchwalonej w maju ustawy o sieci szpitali.

Zasadne jest też wznowienie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne, w  tym w zakresie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMPOL).

- Do uruchomienia tego systemu pozostało tylko 6 miesięcy i brak jest informacji co do jego funkcjonowania. Powoduje to niepewność działalności gospodarczej. Dotychczasowy projekt zawiera też propozycje regulacji ograniczającej konstytucyjną swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, czemu sprzeciwiają się przedsiębiorcy - ocenia Janczewska-Radwan.

Jej zdaniem, na aprobatę zasługuje przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informatyzacji w ochronie zdrowia, która doprecyzowuje dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne dotyczące rejestrów medycznych i ustala terminy wdrażania poszczególnych elementów Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).

Pochwala też wstrzymanie prac nad dotychczasowym projektem ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków oraz wyrobów medycznych i wprowadzenia systemu analogicznego do systemu refundacji leków.

- Projekt ustawy zakładał rewolucyjne zmiany na rynku refundowanych wyrobów medycznych. Został on negatywnie przyjęty przez pacjentów i przez branżę wyrobów medycznych - przypomniała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH