BCC ocenia politykę lekową MZ w IV kw. 2014 r.

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC, ms/rynekaptek.pl   14-01-2015, 11:04

BCC ocenia politykę lekową MZ w IV kw. 2014 r.  MZ w ocenie BCC

Anna Janczewska Radwan, ekspert BCC ds. służby zdrowia oceniła działania Ministerstwa Zdrowia w IV kw. 2014 r., także w zakresie zapewnienia społeczeństwu dostępu do leków.

W przekonaniu Anny Janczewskiej Radwan, za to co zrobił minister zdrowia powinien dostać dwa punkty w pięciopunktowej skali ocen. Na niską notę BCC miała wpływ m.in. negatywna ocena trybu i sposobu zmian w ustawie Prawo Farmaceutyczne, a w szczególności niezgodność z prawem konkurencji i ustawą o swobodzie działalności. Ustawa ta pogłębi  niekonkurencyjne praktyki na rynku farmaceutycznym i osłabi pozycję polskich przedsiębiorców - średnich i małych hurtowni farmaceutycznych oraz aptek indywidualnych, a tym samym doprowadzi do pogłębienia zjawiska niedoborów produktów leczniczych na polskim rynku.

W ustawie o Karcie Rodziny Wielodzietnej nie stworzono rodzinom wielodzietnym możliwości korzystania z ulg i zniżek na zakup leków, co związane jest z ustawowym zakazem reklamy aptek i zakazem oferowania programów lojalnościowych.

BCC uważa, że minister zdrowia powinien pilnie przygotować dokument „Polityka lekowa państwa”. Konieczne jest określenie priorytetów i uporządkowanie celów długoterminowych zarówno z punktu widzenia pacjentów, lekarzy, aptekarzy, hurtowników jak i przemysłu farmaceutycznego.

Jednym z strategicznych celów polityki lekowej powinno być zapewnienie stabilnych warunków do rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego. Aktualnie co drugi sprzedawany lek pochodzi z polskich fabryk.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH