BCC: państwo musi mieć politykę lekową

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   29-07-2015, 12:38

BCC: państwo musi mieć politykę lekową BCC komentuje plan finansowy NFZ

Koniecznością jest stworzenie prawidłowego, wzorcowego modelu dystrybucji leków od wytwórcy, producenta, poprzez hurtownie, po obrót detaliczny - ocenia BCC komentując plan finansowy NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej przedstawił szczegółowy plan finansowy na rok 2016. Plan finansowy NFZ pozytywnie został zaopiniowany (głosami koalicji PO – PSL) przez sejmowe komisje: zdrowia oraz finansów publicznych. Wymaga on teraz wspólnej akceptacji ministrów zdrowia i finansów.

Plan został opracowany w oparciu o zweryfikowane prognozy na lata 2016-2018 zarówno w zakresie przychodów jak również kosztów. Prognoza przychodów została określona zgodnie ze wskaźnikami przyjętymi do założeń projektu budżetu państwa na 2016 r. 

NFZ planuje przychody w wysokości 72 365 683 tys. zł. Dynamika w stosunku do planu  na rok 2015 jest na poziomie 4,3%. Wśród planowanych przychodów 69 458 291 tys. zł, tj. 95,98% przychodów dotyczy przede wszystkim składek przekazywanych za pośrednictwem  ZUS i KRUS, a także oskładkowania od stycznia 2016 r. umów cywilnoprawnych.

Zdaniem BCC, minusem planu jest niewielki wzrost nakładów na leczenie psychiatryczne (w tym uzależnień), które miało być jednym z priorytetów, a także zmieniony sposób refundacji leków i zmniejszona kwota na refundację leków z 7,7 mld zł do 7,6 mld zł.

- Jej zwiększenie uzależnione jest od zwolnienia rezerwy w wysokości 603 mln zł przeznaczonej na świadczenia zdrowotne lub refundację leków. Nie ma żadnej gwarancji, że zostaną one wykorzystane na refundację leków - zauważa BCC i radzi:

- Koniecznością jest stworzenie prawidłowego, wzorcowego modelu dystrybucji leków od wytwórcy, producenta, poprzez hurtownie, po obrót detaliczny oraz przyjęcie dokumentu rządowego pt. „Polityka lekowa państwa” i określenie w nim priorytetów, zarówno z punktu widzenia pacjentów, lekarzy, aptekarzy, hurtowników jak i przemysłu farmaceutycznego.

BCC postuluj też nowelizację ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i skorelowania jej regulacji z polityką zdrowotną przewidzianą w Nowej Strategii Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH