BCC: polityka lekowa to nie tylko refundacja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   23-11-2015, 15:52

BCC: polityka lekowa to nie tylko refundacja

Przez ostatnie lata Ministerstwo Zdrowia uważało, że dokument o polityce lekowej państwa jest zbędny. Resort twierdził, że wystarczy ustawa o refundacji leków. Strategia polityki lekowej musi funkcjonować w ramach ogólnej polityki zdrowotnej kraju i być określona w NPZ na lata 2016-2020 - uważa BCC.

Polityka lekowa to nie tylko refundacja. To także przemysł farmaceutyczny.  Precyzyjne określenie instrumentów polityki lekowej i uaktualnienie jej priorytetów uporządkuje wiele kwestii i pozwali obrać cele w perspektywie długoterminowej m.in. wskaże, co należy się pacjentowi w ramach publicznych pieniędzy oraz jaka jest rola przemysłu farmaceutycznego - uważa BCC.

Dodaje: - Obowiązująca ustawa refundacyjna ani w kwestii obniżenia współpłacenia pacjentów za zlecaną przez lekarzy farmakoterapię, ani w kwestii rozszerzania dostępności do nowoczesnych, innowacyjnych leków nie spełnia wymogów polityki lekowej.

Organizacja zgłasza kilka postulatów:

1. Branża farmaceutyczna powinna być postrzegana przez obecny rząd, jako ważna gałąź przemysłu i koło zamachowe polskiej gospodarki. Konieczne jest przyjęcie rządowego dokumentu pt. „Polityka lekowa państwa”, uwzględniającego zmiany demograficzne starzejącego się społeczeństwa oraz określającego priorytety zarówno z punktu widzenia pacjentów, lekarzy, aptekarzy, hurtowników jak
i przemysłu farmaceutycznego krajowego oraz zagranicznych producentów leków.

2. Jednym ze strategicznych celów polityki lekowej powinno być zapewnienie spójnych i stabilnych warunków dla rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego będącego gwarancją bezpieczeństwa lekowego obywateli.  Dobrą podstawą do podjęcia prac w tym zakresie jest opracowany przez ekspertów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, „Program rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego do roku 2030”.

Rodzimy przemysł zapewnia pacjentom ciągłość dostaw leków tańszych (średnio o 20% od importowanych).  Przemysł farmaceutyczny generuje 1 % PKB, zatrudnia ok 22 tys. pracowników i tworzy ponad 100 tys. miejsc pracy poprzez powiązania surowcowo-materiałowe z innymi firmami przede wszystkim w regionach o dużym bezrobociu. Krajowe firmy produkują znacznie tańsze leki generyczne ratujące życie i zdrowie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH