BCC: Polska nie osiąga przodującej pozycji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   18-11-2015, 11:31

BCC: Polska nie osiąga przodującej pozycji

Najnowszy Raport OECD „Health at Glance 2015”, wskazuje nie tylko na jakość i poziom
opieki zdrowotnej w państwach OECD, ale pozwala także przeanalizować pozycję Polski na tle innych państw. Jest to raport oceniający ostatnie osiem lat rządów PO-PSL - pisze BCC.

Raport zawiera wiele wskaźników dotyczących poprawy jakości opieki zdrowotnej w krajach OECD w obszarze leczenia jednostek chorobowych, takich jak: rak piersi, nowotworu szyjki macicy; jelita grubego, cukrzycy, zawałów serca. Niestety Polska nie jest wymieniana jako państwo osiągające przodującą pozycję - ubolewa BCC.

Wciąż mamy wysoką umieralność pacjentów na nowotwór, odnotowujemy wysoki wskaźnik zachorowalności na próchnicę u dzieci i młodzieży, wydłużające się kolejki do specjalistów, a także jeden z najniższych w Europie wskaźnik liczby lekarzy i pielęgniarek na 1000 mieszkańców.

Podstawowy wskaźnik tj. procent PKB przeznaczonego na ochronę zdrowia – daje nam 36 miejsce spośród 44 krajów. Średnio państwa OECD przeznaczają na opiekę zdrowotną 8,9% PKB. W Polsce – 6,4 % PKB, co daje nam jedno z ostatnich miejsc.

W zakresie wydatków na leki per capita Polska z 326 dolarami plasuje się poniżej średniej wydatków krajach OECD wynoszącej 515 dolarów. Jednakże przeliczając te wydatki na procent PKB daje nam to poziom średniej OECD.

Najwięcej na leki wydają: USA, Japonia, Grecja i Kanada. W Polsce państwo pokrywa zaledwie 32 proc. kosztów leków, a pozostałą kwotę pacjenci muszą zapłacić z własnej kieszeni. Dla porównania  - w Luksemburgu państwo refunduje 81,7 proc. ceny leku, natomiast chorzy wydają 13 proc. z własnej kieszeni, a 5 proc. pokrywa im ubezpieczenie. Podobnie jest w Holandii, gdzie 80 proc. płynie z państwowej kasy.

Średnia OECD wynosi 57 proc. Z raportu wynika, że ponad 30% pacjentów nie stać na wykupienie zapisanych przez lekarza leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH