BCC: Polska spada w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   08-02-2016, 15:24

BCC: Polska spada w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia

2015 rok to kolejny rok bez refleksji nad wynikami Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, który ocenia co roku z perspektywy pacjenta systemy ochrony zdrowia w 35 krajach Europy - uważa Anna Janczewska-Radwan minister ds. systemu ochrony zdrowia w GGC BCC.

Efektem braku tej refleksji i stosownych działań od szeregu lat jest ponowny spadek Polski, tym razem z 31 miejsca na 34, czyli na miejsce przedostanie. Przypomnę, że w 2009 roku plasowaliśmy się na 26 miejscu, co oznacza spadek w przeciągu 6 lat o 9 miejsc - informuje ekspert BCC.

Jak dodaje, ranking, uważany za  standard branżowy monitorowania opieki zdrowotnej, dostarcza co roku cennej wiedzy o najlepszych europejskich wzorcach opieki zdrowotnej. Konieczna była i jest nadal wnikliwa jego analiza oraz wypracowanie programu naprawczego i jego wdrożenie.

W praktyce gospodarczej, jeżeli organizacja znajduje się w kryzysowej sytuacji konieczne jest wprowadzenie programu naprawczego, który poprzedza szczegółowa analiza zaistniałej sytuacji i jej przyczyn. Niestety, do tej pory, mimo naszych apelów, resort zdrowia poprzedniego rządu nie wykonał tego ważnego zadania - uważa Anna Janczewska-Radwan.

Dodaje, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach i czerpać inspirację ze sprawdzonych wzorców.  W raporcie za 2015 rok podkreśla się miedzy innymi, że system ochrony zdrowia bez kolejek jest z natury tańszy niż ten z listą oczekujących pacjentów. Przykład holenderski (Holandia jest od wielu lat liderem tego rankingu), daje natomiast inną, jasną lekcję: „odsuńcie polityków i innych amatorów od podejmowania decyzji w ochronie zdrowia” – tak podaje raport za 2015 rok.

- Mamy nadzieję, że  nowe kierownictwo resortu zdrowia, które zapowiedziało już szereg zmian mogących mieć wpływ na wyniki tego rankingu, podejmie to wyzwanie i może już w kolejnej ocenie będą podstawy do wystawienia naszej opiece zdrowotnej wyższej punktacji - ocenia BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH