BCC postuluje powołanie okrągłego stołu ws. niedoboru leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   29-06-2015, 12:54

BCC postuluje powołanie okrągłego stołu ws. niedoboru leków

Ministrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club dokonali oceny działań rządu w II kwartale br. Wskazują priorytety dla ministra zdrowia.

Cieszymy się z nowego otwarcia w Ministerstwie Zdrowia i dajemy duży kredyt zaufania Panu Profesorowi Marianowi Zembali. Cztery miesiące, jakie pozostały do końca kadencji rządu to mało i dużo. Wierzymy, że dla Pana profesora będzie to wystarczający czas, by doprowadzić do uchwalenia ustawy o zdrowiu publicznym oraz przedstawić propozycje nowelizacji pakietu onkologicznego i kolejkowego - ocenia BCC.

Zdaniem organizacji, działania, które zasługują na aprobatę, to m.in. przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych projektu ustawy o zdrowiu publicznym przez Minister Beatę Małecką-Liberę, uchwalenie przez Sejmu ustawy o leczeniu niepłodności, skuteczne negocjacje z Brukselą i przyznanie Polsce 12 mld zł na ochronę zdrowia, deklaracja utworzenia w Ministerstwie Zdrowia wydziału polityki senioralnej, zapowiedź powołania Rady Refundacyjnej jako platformy do dyskusji pomiędzy branżą farmaceutyczną i medyczną a Ministrem Zdrowia.

Negatywnie oceniono uchwalenie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne z pominięciem trybu notyfikacji, co naraża rząd polski na kary finansowe. Brak definicji niedoboru leku uniemożliwia prawidłową identyfikację przyczyn niedoborów leków i podjęcie skutecznych działań w celu zapewnienia dostępności leków dla pacjentów.

Wśród priorytetów dla ministra zdrowia BCC uznaje m.in. powołanie okrągłego stołu ds. niedoborów leków z udziałem przedstawicieli MZ, GIF, NFZ, producentów, hurtowników, aptekarzy, rynku szpitalnego, stowarzyszeń pacjentów, a także rozpoczęcie konsultacji z branżą farmaceutyczną na temat wdrożenia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktów Leczniczych ZSMOPL.

Zdaniem BCC, konieczne jest uwzględnienie operacyjnych możliwości podmiotów działających na rynku oraz optymalizacja kosztowa projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH