BCC: potrzebna jest nowela ustawy refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   11-04-2016, 12:19

BCC: potrzebna jest nowela ustawy refundacyjnej

Nowelizacja ustawy o refundacji leków w zakresie leków z importu i ustawy Prawo Farmaceutyczne w związku z koniecznością implementacji tzw. dyrektywy fałszywkowej - to wg BCC powinien być priorytet ministerstwa zdrowia.

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC postuluje ponadto wprowadzenie ustawowego i systemowego uregulowania dotyczącego wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia.

- Narastające problemy braków kadrowych w zakresie określonych grup zawodowych oraz wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem wymagają pilnego wypracowania na drodze dialogu społecznego stosownych rozwiązań zmierzających do likwidacji tych niedoborów - uważają eksperci z BCC.

Postulują także stworzenie systemu gromadzenia i przekazywania wiarygodnych i kompletnych informacji i danych medycznych w ramach porządkowania systemu informatyzacji ochrony zdrowia. Braki w tym zakresie uniemożliwiają podejmowanie racjonalnych decyzji i są jedną z istotnych przeszkód w poprawie sytuacji w ochronie zdrowia.

Przypominają także o konieczności nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia celem poprawy bezpieczeństwa stosowania suplementów diety i nadzoru nad rynkiem tych produktów.

Podsumowując dotychczasowe działania resortu zdrowia pozytywnie oceniają powołanie Rady Zdrowia Publicznego i przekazanie do konsultacji społecznych Narodowego Programu Zdrowia.

Dostrzegają też otwarcie się Ministerstwa Zdrowia na dialog społeczny poprzez powołanie szeregu zespołów ds. rozwiazywania określonych problemów w ochronie zdrowia z udziałem ekspertów
zewnętrznych, wznowienie po długiej przerwie prac Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia oraz uruchomienie konkursów na dofinansowanie projektów dotyczących rozwijania dialogu społecznego oraz społecznej odpowiedzialności systemu ochrony zdrowia.

Pozytywne reakcje wzbudza też wydanie zgody przez Ministra Zdrowia na refundację produktów zawierających kannabinoidy w ramach importu docelowego.

Z kolei za zagrożenie uznają brak strategii i konkretnych działań w zakresie stabilnego rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH