BCC: potrzebna nowelizacja ustaw: refundacyjnej i Prawo farmaceutyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   01-02-2016, 13:11

BCC: potrzebna nowelizacja ustaw: refundacyjnej i Prawo farmaceutyczne BCC rekomenduje rządowi zmiany w zakresie prawa farmaceutycznego

Kompleksowe uregulowanie polityki lekowej i opracowanie rządowego dokumentu „Polityka Lekowa Państwa” oraz nowelizacja ustawy refundacyjnej i Prawo farmaceutyczne to priorytety, którymi powinien zająć się rząd - uważają Ministrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Ministrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club podsumowali działania rządu w IV kwartale 2015 roku oraz przedstawili rekomendacje na 2016 rok. Sprawy z obszaru opieki zdrowotnej oceniła Anna Janczewska-Radwan.

Podsumowując dotychczasowe działania w zakresie ochrony zdrowia, BCC dostrzega pozytywne zmiany, w tym otwarcie Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie dialogu ze wszystkimi partnerami społecznymi, zmianę stylu komunikowania się oraz realizację szeregu spotkań z partnerami społecznymi, w tym również ze środowiskiem pracodawców.

Dostrzega też powołanie przez Ministra Zdrowia 3 zespołów:
– ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia, w tym koncepcji zmian w organizacji i finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych;

– ds. założeń do ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej z udziałem zewnętrznych ekspertów;

– do opracowania raportu dotyczącego możliwości uproszczenia regulacji w zakresie wykonywania działalności leczniczej.

Za pozytywne BCC uważa też podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia dużego wyzwania w postaci reformy koszyka świadczeń zdrowotnych oraz uwzględnienie przez ministerstwo zdrowia społecznych uwag dotyczących rozporządzenia NFZ w sprawie kryteriów ofert.

Działania, które ocenia krytycznie to brak kontynuacji refundacji procedury in vitro od czerwca 2016 roku. Dzięki ustawie i dotychczasowemu jej finansowaniu ze środków publicznych urodziło się w Polsce 3800 dzieci.

Organizacja wskazuje też priorytety, którymi - jej zdaniem - powinien zająć się rząd.

Wdrożenie w życie ustawy o zdrowiu publicznym z września 2015 roku, w tym przyjęcie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 oraz powołanie Rady ds. Zdrowia Publicznego.

Kompleksowe uregulowanie polityki lekowej i opracowanie rządowego dokumentu „Polityka Lekowa Państwa”, uwzględniającego też międzyresortową strategię rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego.

Dopracowanie strategii działań dla ochrony zdrowia i mapy drogowej jej wdrażania, wynikającej z wizji, przedstawionej w Policy Paper na lata 2014-2020 i przyjętej przez Unię Europejską.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH