BCC pozytywnie o łączeniu departamentów resortu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   22-04-2016, 10:51

BCC pozytywnie o łączeniu departamentów resortu

Wykorzystanie środków unijnych wymaga kompetentnego nadzoru ze strony resortu zdrowia. Unia stawia w tym zakresie wysokie wymagania dotyczące przede wszystkim transparentności. Dlatego też zapowiadane zmiany w strukturze organizacyjnej Ministerstwa Zdrowia oceniamy pozytywnie - informuje BCC.

Z projektu konsultowanego obecnie zarządzenia prezesa Rady Ministrów zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania Statutu Ministerstwu Zdrowia wynika, że z połączenia dwóch istniejących – Departamentu Funduszy Europejskich oraz Departamentu Infrastruktury i eZdrowia – powstanie nowy Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia.

Będzie odpowiadał za koordynowanie i realizowanie zadań związanych z prowadzeniem krajowej polityki rozwoju w obszarze ochrony zdrowia, wykorzystania środków unijnych i realizację zadań dotyczących informatyzacji.

Dotychczas nie zawsze unijne pieniądze były wydawane racjonalnie. Pomimo dokonanego postępu w zakresie informatyzacji służby zdrowia, wystąpiło wiele nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy europejskich przeznaczonych na ten cel. Przypomnieć wypada, że do tej pory nie zostało zrealizowanych szereg projektów informatycznych dotyczących e-Zdrowia w ramach projektu P1. Na jego realizację wydano około 486 mln zł. Potwierdzeniem problemów związanych z realizacją projektów informatyzacji w ochronie zdrowia jest powołanie przez Ministra Zdrowia Rady Rewizyjnej w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Zaistniałe opóźnienia w informatyzacji będą realizowane latami. W latach 2016-2017 mają ruszyć e-recepty z elementami internetowego konta pacjenta. W 2018 r. zostaną wdrożone e-skierowania, w 2019 r. e-zlecenia oraz e-zwolnienia, a w 2020 r. – hurtownie danych oraz analiz typu data mining.

- W naszej ocenie propozycje zawarte w projekcie zarządzenia prezesa RM są uzasadnione. Stworzą warunki efektywnego wykorzystania funduszy europejskich pozwalających na realizację szeregu inwestycji infrastrukturalnych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr medycznych oraz działań projakościowych w ochronie zdrowia - dodaje BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE