BCC przypomina o potrzebie dużej nowlizacji Pf

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   09-02-2018, 12:44

BCC przypomina o potrzebie dużej nowlizacji Pf BCC za zły prognostyk uznaje opóźnienia w pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne (fot. archiwum)

BCC radzi, jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze ochrony zdrowia. Podkreśla, że zagrożeniem są opóźnienia w pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne i nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Anna Janczewska-Radwan, w rekomendacjach dla rządu, wymienia trzy priorytety:

- przedstawienie zapowiadanych od początku 2017 roku przez Ministerstwo Zdrowia założeń do ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, która ma określać zasady funkcjonowania i finansowania systemu ochrony zdrowia;

- przeprowadzenie ponadpartyjnej debaty na temat finansowania ochrony zdrowia i możliwości zwiększenia nakładów na nią z udziałem przedstawicieli interesariuszy rynku ochrony zdrowia. Wzrost nakładów do 6% PKB do 20125 roku jest dalece niewystarczający i nie gwarantuje bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków;

- wypracowanie systemowych rozwiązań w zakresie narastających problemów i niedoborów kadrowych w ochronie zdrowia. Polska posiada najniższy w krajach OECD wskaźnik pielęgniarek i położnych na 1000 mieszkańców, czyli 5,2, podczas gdy średnia europejska wynosi 9,4. Na 135 tys. lekarzy wykonujących zawód, aż 35 tys. to osoby po 60-tym roku życia.

Ekspert BCC chwali rząd za wskazanie przez premiera Mateusza Morawieckiego w swoim expose zdrowia jako priorytetu państwa, co jest przełomem w podejściu dotychczasowych premierów do ochrony zdrowia. Zdrowie zostało uznane za sprawę „pierwszą i arcyważną”. Żaden z poprzedników premiera Morawieckiego po 1989 roku nie wskazywał tej sfery życia i gospodarki, tak ważnej dla każdego Polaka, jako tak wysoki priorytet swoich działań.

Jej zdaniem, również mianowanie nowego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego jest potwierdzeniem nowego podejścia rządu do rozwiązywania nabrzmiałych problemów w ochronie zdrowia. Otwartość ministra na dialog ze środowiskiem, poparta wznowionymi rozmowami z rezydentami oraz spotkania ministra z przedstawicielami różnych organizacji, są póki co optymistycznym symptomem.

Kolejną zmianą na plus jest przedstawienie przez nowego ministra zdrowia swoich priorytetów na najbliższe 2 lata tj. innowacyjności, informatyzacji, efektywności, dialogu i odbiurokratyzowania ochrony zdrowia oraz wprowadzenie monitorowania przez ministerstwo zdrowia skutków funkcjonowania ustawy o sieci szpitali z października 2017 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH