BCC rekomenduje gwarancję refundacji leków z importu równoległego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   09-06-2015, 13:25

BCC rekomenduje gwarancję refundacji leków z importu równoległego

BCC przekazał premier Ewie kopacz "rekomendacje" przedsiębiorców, które - w opinii BCC - służą poprawie sytuacji gospodarczej w Polsce. Jedna z nich dotyczy handlu równoległego lekami.

Jak zauważa BCC, ustawa refundacyjna nie zna definicji produktów z importu równoległego i stosuje do nich przepisy stworzone dla produktów generycznych. W związku z powyższym, w praktyce nie jest możliwe wpisywanie produktów z importu równoległego na listy refundacyjne. Traci na tym pacjent, skarb państwa i importerzy równolegli - ocenia organizacja.

Dlatego rekomenduje wprowadzenie do ustawy refundacyjnej przepisów umożliwiających refundację leków z importu równoległego poprzez zagwarantowanie możliwości wpisania produktu na listę refundacyjną z ceną równą produktowi referencyjnemu.

Zdaniem organizacji, dzięki temu dojdzie do uruchomienia na rynku produktów referencyjnych naturalnej konkurencji opartej o mechanizm obniżania cen poprzez składanie dobrowolnych wniosków o obniżenie cen oraz zapewnienie skutecznego mechanizmu substytucji aptecznej na tańsze produkty z importu równoległego.

Pomoże też wzmocnić efekt konkurencyjny leków z importu równoległego w obszarze refundacji i wpłynie za zwiększenie zatrudnienia w firmach zajmujących się importem równoległym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH