Będą odszkodowania za utracone apteki? Pada kwota

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Bałtycki/rynekaptek.pl   02-12-2016, 10:14

Będą odszkodowania za utracone apteki? Pada kwota Przeciwnicy projektu ustawy o Pf obawiają się, że doprowadzi do zahamowania rozwoju gospodarczego w kraju.

Zasada prowadzenia aptek tylko przez farmaceutów doprowadzi do zamykania placówek. Przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą się ubiegać o odszkodowania z tytułu utraconych korzyści, które mogą sięgnąć nawet 10 mld zł – uważają przedstawiciele ZPP.

Zdaniem ZPP, pozostawienie na rynku niewielkich podmiotów zahamuje rozwój gospodarczy, a przedsiębiorcy nie będą zainteresowani inwestowaniem w sektor, w którym prawo prowadzenia działalności mają wyłącznie farmaceuci - czytamy w "Dzienniku Bałtyckim".

- Regulacja zamykająca rynek tylko dla farmaceutów doprowadzi do tego, że kilka tysięcy aptek będzie musiało zamknąć swoją działalność. Przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą się ubiegać o odszkodowania z tytułu utraconych korzyści, które mogą sięgnąć nawet 10 mld zł – uważa Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP.

Innego zdania są autorzy noweli prawa farmaceutycznego, którzy w uzasadnieniu wskazują, że "silna konkurencja sprawia, że zachowania nieetyczne, a także budzące wątpliwości co do legalności, stają się coraz częstsze (...) Umożliwienie prowadzenia apteki przez spółki kapitałowe, bez udziału farmaceutów, powoduje, że nawet najwyższe kwalifikacje moralne pracowników aptek w zderzeniu z presją wywieraną przez właścicieli aptek, powoduje, że najistotniejszym elementem pracy farmaceutów jest wypracowywany zysk, a nie świadczenie usług farmaceutycznych".

Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia uważa natomiast, że zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne są konieczne, a obecna sytuacja na rynku powoduje wiele patologii, które wpływają przede wszystkim na funkcjonowanie pacjenta w systemie.

Więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH