Będą protesty i strajk innych zawodów medycznych?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-04-2016, 09:03

Będą protesty i strajk innych zawodów medycznych? OZZL prosi o wsparcie RDS

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystąpił do Rady Dialogu Społecznego z propozycją, by ta poparła postulaty dotyczące ustawowego określenia minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.

W połowie marca wspólną propozycję ustawowego określenia minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych przedstawiło dziewięć ogólnokrajowych związków zawodowych skupiających różne zawody medyczne.

Związkowcy skierowali 14 marca, list do premier Beaty Szydło, w którym apelowali o sprawiedliwy system wynagradzania pracowników służby zdrowia i postulowali ustawowe określenie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. Poinformowali, że w przypadku braku pozytywnej reakcji na ich postulaty skorzystają z prawa do organizowania akcji protestacyjnych, łącznie ze strajkiem wszystkich zawodów medycznych.

Z korespondencji zamieszczonej na stronie OZZL wynika, że w odpowiedzi na pismo związkowców szefowa kancelarii premiera Beata Kempa 22 marca poinformowała, że wystąpienie, „biorąc pod uwagę ustawowe zadania Rady Dialogu Społecznego”, zostało przekazane do przewodniczącego Rady Piotra Dudy.

W opublikowanym w piątek 1 kwietnia liście OZZL do Piotra Dudy związkowcy wskazali, że propozycja ustawowego określenia minimalnych płac wynika z faktu, iż publiczna ochrona zdrowia nie ma charakteru rynkowego, ale jest ściśle regulowana przez państwo.

Jak zaznaczyli, odnosi się to zwłaszcza do wyceny świadczeń refundowanych, finansowanych ze środków publicznych. Wycena ta, wskazują związkowcy, z reguły znacznie zaniżona w stosunku do faktycznych kosztów świadczeń, determinuje wyniki finansowe, w jakich funkcjonują szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej i ma decydujący wpływ na poziom wynagrodzeń.

W ocenie OZLL, zaniżanie płac pracowników służby zdrowia jest najważniejszym, a niekiedy jedynym sposobem dostosowania kosztów funkcjonowania placówek medycznych do narzuconych przez państwo warunków finansowych.

„W praktyce, pensje pracowników służby zdrowia są buforem łagodzącym dramatyczny niedobór środków publicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia w stosunku do deklarowanego zakresu świadczeń gwarantowanych, a wyzysk ekonomiczny pracowników jest warunkiem niezbędnym aby publiczna służba zdrowia mogła w ogóle funkcjonować” – uważa OZZL.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH