Będzie opłata za wydanie leku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   04-10-2016, 10:10

Będzie opłata za wydanie leku? Opłata dyspensyjna, czyli stała kwota otrzymywana za wydanie opakowania leku, pokrywana przez samych pacjentów

Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne zakłada, że z aptek znikną kosmetyki - informuje Rzeczpospolita, która dotarła do treści noweli. Ministerstwo chce też ograniczyć możliwości rozwoju aptek sieciowych.

Farmaceuci mieliby się zająć opieką farmaceutyczną.

Resort zaznacza, że farmaceuci nie będą wyręczać lekarzy i pielęgniarek np. w przepisywaniu leków, lecz sporządzać tzw. przeglądy lekowe, czyli przeprowadzać z pacjentami szczegółowe wywiady, które leki przyjmuje i w jakich dawkach. Na ich podstawie farmaceuci sporządzaliby raporty dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Takie rozwiązania sprawdziły się na Zachodzie i funkcjonują tam od lat.

MZ podtrzymuje zapowiedzi antykoncentracyjne. Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wypowiada bowiem wojnę nie tylko koncentracji aptek w danym regionie. Jeden właściciel nie będzie mógł już prowadzić w danym województwie kilku punktów, nawet zarejestrowanych na różne podmioty. To ograniczy też możliwości rozwoju aptek sieciowych - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Z aptek mają też zniknąć szampony i inne kosmetyki, dziś ważne źródło zarobku wielu farmaceutów prowadzących własne apteki. W zamian za ograniczenie sprzedaży kosmetyków w aptekach, resort zdrowia chce ograniczyć liczbę leków w obrocie pozaaptecznym.

Rekompensatą miałaby być również tzw. opłata dyspensyjna, czyli stała kwota otrzymywana za wydanie opakowania leku, pokrywana przez samych pacjentów. Ministerstwo nie chciało na razie określić, jak wysokie miałyby to być opłaty.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH