Będzie ustalanie cen leków przy udziale pacjentów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP, LJ/ rynekaptek.pl   16-12-2015, 09:27

Będzie ustalanie cen leków przy udziale pacjentów? Pacjenci chcą uczestniczyć w procesie negocjacji

Organizacje pacjentów nie dostają zgód resortu zdrowia na udział w postępowaniu refundacyjnym. Ich zdaniem, ustalanie cen bez wiedzy chorych powoduje brak przejrzystości. MZ pracuje nad zasadami dopuszczania pacjentów do procesu negocjacji.

Blisko rok temu Polskie Towarzystwo Diabetyków złożyło wniosek do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o włączenie ich do postępowania refundacyjnego na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Ministerstwo odmówiło. W końcu sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Pacjenci wygrali.

Mimo to już nowa ekipa rządząca – w grudniu – po raz trzeci odmówiła przedstawicielom pacjentów tego, by współdecydowali o tym, jakie leki będą refundowane. Wyrok, zdaniem resortu, był związany z błędami formalnymi. Przedstawiciele MZ nie widzieli więc powodu, by zmienić zdanie - informuje DGP.

Resort zdrowia podobną, negatywną, odpowiedź wydał w przypadku Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego, odmawiając pacjentom możliwości uczestniczenia w rozmowach na temat dedykowanych im terapii.

O to samo starali się chorzy z parkinsonem. Odmówiono im. Tym razem ministerstwo argumentowało, że fundacja reprezentująca chorych to nie organizacja społeczna w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego. Odmowę podtrzymał nowy minister zdrowia. Do końca grudnia sprawa zostanie skierowana do sądu.

Poprzednio ministerstwo podawało trzy przyczyny, dla których nie chciało dopuścić chorych do negocjacji z koncernami farmaceutycznymi: brak odpowiednich przepisów regulujących taką możliwość, konflikt interesów (uważali, że chorzy zawsze będą po stronie firmy i będą lobbować za prowadzeniem nawet mało skutecznych leków) i wreszcie miały sobie nie życzyć tego same firmy.

Nowe kierownictwo resortu zdrowia przekonuje, że zaprasza organizacje pacjentów do dialogu, ale zastanawia się, na jakich zasadach ma on się odbywać.

- Jeśli dana organizacja pacjencka jest zainteresowana konkretną chorobą, a czasami nawet konkretnym lekiem, to powinna uczestniczyć w procesie oceny na etapie „scopingu”, czyli analizy określenia problemu decyzyjnego – ocenia dr Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej.

Dodaje: - Z oczywistych względów takie organizacje nie powinny uczestniczyć w końcowych fazach podejmowania decyzji, bo mają ewidentny konflikt interesów. Wiadomo, że będą „ciągnęły” w swoją stronę i przedstawiały interes przede wszystkim pacjentów, których reprezentują.

Jak dodaje wiceminister, są również organizacje, które nie są zainteresowane konkretną chorobą. W takich sytuacjach nie ma sensu, by uczestniczyły we wczesnych fazach dyskusji, bo nie znają się na szczegółowym problemie. Ale na końcowym etapie podejmowania decyzji powinny mieć prawo głosu, bo dbają o interesy wszystkich pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE