Białystok: podręcznik na etyczne rozterki kulturowe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-11-2015, 16:11

Białystok: podręcznik na etyczne rozterki kulturowe Podręcznik jest kompendium wiedzy na temat róznic kulturowych i religijnych pacjentów

Podręcznik, który ma przygotowywać pielęgniarki i lekarzy do właściwej opieki medycznej pacjenta odmiennego kulturowo wydał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Książka ma trafić na wszystkie oddziały w białostockich szpitalach.

W poniedziałek 30 listopada odbyła się promocja książki "Pacjent odmienny kulturowo". Jej wydanie wsparły Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i miasto Białystok.

- Podręcznik jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów, gdy lekarze i pielęgniarki coraz częściej zajmują się pacjentami z różnych kultur i religii - powiedziała PAP pomysłodawczyni i redaktorka podręcznika, prodziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Elżbieta Krajewska-Kułak. Dodała, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, które będzie respektowało jego wyznanie i tradycje.

Profesor mówiła, że w codziennej praktyce lekarskiej personel medyczny staje przed dylematami etycznymi.

Autorzy podręcznika rozdzielają kwestie opieki nad pacjentem muzułmaninem, Żydem, świadkiem Jehowy, buddystą, a nawet katolikiem i prawosławnym. Można też tu znaleźć informacje m.in. o prawach pacjenta odmiennego kulturowo, barierach w komunikacji z zagranicznym pacjentem, czy komunikacji międzykulturowej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH