Białystok: Uniwersytet Medyczny będzie łączył badania, kształcenie i leczenie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-10-2016, 14:14

Białystok: Uniwersytet Medyczny będzie łączył badania, kształcenie i leczenie Centrum Symulacji Medycznych będzie służyć studentom do szerokiej dydaktyki.

Połączenie dalszego rozwoju badań naukowych z jeszcze lepszym kształceniem studentów i wysoką jakością opieki nad pacjentem - to misja, którą realizuje Uniwersytet w Białymstoku (UMB). 7 października odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego.

O tych działaniach mówił podczas uroczystej inauguracji nowy rektor uczelni prof. Adam Krętowski, który rozpoczął urzędowanie z początkiem września br.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych polskich uczelni medycznych. Poszczególne wydziały uczelni mają najwyższe kategorie A bądź A+, uczelnia ma także status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). W tegorocznej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci kierunku lekarskiego białostockiej uczelni zajęli pierwsze miejsce w Polsce, a trzecie w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym.

O najwyższej w Polsce jakości kształcenia lekarzy na UMB mówił również obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Deklarował, że ministerstwo "zrobi wszystko, aby ten potencjał został zachowany" i dalej rozwijany. "Żebyśmy nie zmarnowali tego, co państwo prezentujecie (...) Nie ma lepszych drożdży dla rozwoju województwa niż uczelnia medyczna" - mówił Pinkas.

Naukę na pierwszym roku studiów na UMB rozpoczęło ok. 1,5 tys. osób. Krętowski powiedział, że o 15 proc. więcej osób można było przyjąć na kierunek lekarski. 70 osób z różnych krajów rozpoczęło także studia w języku angielskim.

Naukowcy z UMB realizują obecnie 33 granty naukowe dofinansowane z różnych programów ze środków krajowych oraz pięć z pieniędzy z programu Strategmed, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rektor Krętowski mówił, że uczelnia cały czas szuka źródeł finansowania swoich projektów badawczych, współpracuje z przedsiębiorcami, chce też dalej stawiać na "umiędzynarodowienie".

Rektor poinformował, że na koniec 2017 r. będzie gotowe budowane obecnie Centrum Symulacji Medycznych, które będzie służyć studentom do szerokiej dydaktyki. 21 mln zł na tę inwestycję pochodzi z funduszy UE, 8 mln zł dołożyła uczelnia z własnych środków.

Trwa modernizacja starej części Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, największego i najbardziej specjalistycznego szpitala w regionie. Prace przeciągną się do początku 2018 r. - zapowiedział rektor.

Prof. Krętowski mówił również, że uczelnia zabiega o pieniądze - 29 mln zł - na budowę Kliniki Psychiatrii tego szpitala. Jednym z głównych celów, który uczelnia chciałaby również zrealizować, jest utworzenie w szpitalu Centrum Psychogeriatrii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH