Bielsko Biała: spór o apteczne meble

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-01-2016, 09:05

Bielsko Biała: spór o apteczne meble Cefarm-Kraków chce zabrać z likwidowanej apteki neorenesansowe meble z końca XIX w.

Po zamknięciu jednej z najstarszych bielskich aptek jej właściciel Cefarm-Kraków zapowiedział, że wywiezie znajdujące się wewnątrz zabytkowe meble z XIX-w. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń zapewnił, że należą one do gminy i miasto nie pozwoli ich zabrać. Gdzie trafią antyki?

Firma DOZ SA (sieć aptek Dbam o Zdrowie - PAP), która ostatnio prowadziła bielską aptekę, podkreśliła w przekazanym w czwartek oświadczeniu, że "jako następca prawny firm będących poprzednimi właścicielami bielskiej apteki, Cefarm-Kraków SA posiada również prawo własności do zabytkowych mebli stanowiących wyposażenie apteki".

"Po zakończeniu procesu likwidacji apteki () meble te, odpowiednio zabezpieczone, zostaną zabrane z apteki i przewiezione do siedziby firmy w Łodzi bądź też do jednego z prowadzonych przez firmę Muzeów Farmacji w Łodzi lub Lublinie. Rozwiązanie to zagwarantuje zabytkowym meblom należytą ochronę, a także pozwoli nadać im nową, godną funkcję reprezentacyjną" - głosi oświadczenie biura prasowego DOZ.

Apteka została zamknięta 1 stycznia. Jej likwidacja ma potrwać trzy miesiące.

Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń powiedział w czwartek, że meble, podobnie jak cała kamienica, są własnością miasta i samorząd nie pozwoli, aby zostały wywiezione. Jak wyjaśnił miejski konserwator zabytków Piotr Kubańda są one integralną częścią wnętrza. "Są dostosowane do wystroju i architektury w aptece. Przyjmują dokładnie kształt wnętrza. () Zawsze były integralną częścią tego obiektu i są własnością gminy Bielsko-Biała" - uważa.

Tomasz Ficoń dodał, że wiceprezydent Bielska-Białej Waldemar Jędrusiński zlecił już Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej, czyli podległej mu miejskiej instytucji zajmującej się zarządzaniem budynkami, aby zabezpieczył zabytkowe sprzęty. ZGM wystosował też pismo do policji i straży miejskiej w tą samą prośbą.

Urzędnicy, choć przekonani o własnej racji, szukają zarazem w miejskich archiwach dokumentów, które potwierdzą, że to właścicielowi kamienicy przysługuje prawo do mebli. Z drugiej strony oczekują od Cefarmu, że zaprezentuje dokumenty, które potwierdzą roszczenia firmy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH