Branża farmaceutyczna coraz bardziej zagrożona cyberterroryzmem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./Chip.pl/KasperskiLab./rynekaptek.pl   11-12-2015, 14:50

Branża farmaceutyczna coraz bardziej zagrożona cyberterroryzmem Cyberterroryści obrali sobie za cele także firmy farmaceutyczne

Obecnie branża farmaceutyczna jest jednym z głównym celów hakerów, którzy zmienili też formę ataków.

Kaspersky Lab dokonał przeglądu zagrożeń korporacyjnych na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Zwrócono uwagę na intensywniejsze wykorzystywanie szkodliwego oprogramowania wyposażonego w podpisy cyfrowe, dzięki czemu zagrożenia mogły dłużej pozostawać w ukryciu.

Pracownicy Kaspersky Lab zaobserwowali również stały wzrost liczby użytkowników korporacyjnych atakowanych przy użyciu oprogramowania szyfrującego dane i żądającego zapłacenia okupu za przywrócenie dostępu (tzw. ransomware) – podaje Chip.

Eksperci z Kaspersky Lab zaobserwowali rosnącą dywersyfikację celów ataków. Przykładem może być chińskie ugrupowanie Winnti, które w 2015 r. zmieniło swoje cele – z firm zajmujących się tworzeniem gier wideo na organizacje z branży farmaceutycznej i telekomunikacyjnej.

Podobnie zaczynają działać inne ugrupowania cyberterrorystyczne.

Pośród 30 najbardziej zagrożonych na nowe ataki krajów znajduje się też Polska. Jesteśmy tutaj na szczęśliwym jednym z ostatnich miejsc, gdzie dokonano takich ataków w zeszłym roku, ale w czasie, kiedy nasze systemy np. e-zdrowotne zaczynają się tworzyć, stajemy się atrakcyjnym celem. Zwłaszcza, że dane pacjentów, które mają być udostępniane podczas przesyłania choćby zwykłej poczty elektronicznej w żaden sposób nie są zabezpieczone.

O zabezpieczenie danych niedawno zwrócił się do ministra zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich..

Laboratorium Kasperskiego zaleca przede wszystkim coś, czego tworzącym nasze systemu brakuje – pogłębiania wiedzy o konieczności stosowania zabezpieczeń.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH