Branża innowacyjna w Polsce potrzebuje zachęt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   19-05-2011, 14:08

Branża innowacyjna w Polsce potrzebuje zachęt

W Polsce 30 proc. środków na badania i rozwój innowacji pochodzi ze źródeł prywatnych, 70 procent z budżetu państwa.

Również wysokość finansowania pozostawia wiele do życzenia. Przeznaczamy zaledwie 0,61 proc. PKB na R&D, podczas gdy Czechy 1,47 procenta.

Zdaniem przedstawicieli branży, firmy w Polsce nie są również zachęcane przez władze, by inwestować w działalność badawczo rozwojową, a zmiany w tym zakresie zachodzą powoli.

- W 2009 roku ustawodawca wprowadził wreszcie rozwiązanie, które pozwala firmom na angażowanie i zaliczanie kosztów badań i rozwoju do bieżącego okresu rozliczeniowego. W branży biotechnologicznej jest to o tyle ważne, że projekty są realizowane w długim okresie czasu. Wcześniej, w czasie realizacji projektu, czyli nawet kilka lat, nie można było uzyskać żadnych korzyści fiskalnych, a zaangażowane w projekt pieniądze były zamrożone na czas jego trwania – opisywał Krzysztof Kurowski, dyrektor ds. badań i rozwoju firmy Adamed, podczas debaty na temat innowacji w medycynie i farmacji.

Branża zwraca uwagę na efekty braku zachęt dla przedsiębiorców z sektora innowacyjnego: w Polsce na jednego zainwestowanego dolara w projekt innowacyjny można uzyskać korzyść podatkową wynoszącą maksymalnie 2 ceny; we Francji - 40 centów.

Jednym ze źródeł finansowania projektów innowacyjnych są środki unijne. Jednak według oceny Teresy Brodniewicz, prezesa zarządu firmy MTZ Clinical Research, do tej pory Polska „wkłada“ więcej pieniędzy do budżetu unijnego na rzecz funduszy w naukach medycznych, niż uzyskuje jako członek Wspólnoty.

Jednak jak pokazuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, potrzebna jest szersza współpraca uczelni, rządu i przemysłu, która pozwoli sfinansować rozwój polskiej nauki i wesprze sektor innowacji.

- Finansowanie nauki biomedycznej na świecie pochodzi głównie od przemysłu farmaceutycznego – mówił prof. Zembala i wskazywał na przykład USA, gdzie 13-38 proc. budżetu uczelni medycznych pochodzi od przemysłu.

Podaje także przykład Szwajcarii, w której dwie firmy farmaceutyczne pokrywają 50 procent budżetu Uniwersytetu w Bazylei.

Dlatego na uczelniach muszą powstawać dobre projekty, w rozwijaniu których będą uczestniczyć podmioty z sektora publicznego i prywatnego.

Pełna relacja z konferencji o innowacji w medycynie i farmacji, która odbyła się 18 maja br. w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 16-18 maja) już wkrótce.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH