Budżet NFZ na 2016 rok rośnie. Poprawi dostępność do leczenia?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JJ/ rynekaptek.pl   09-12-2015, 10:47

Budżet NFZ na 2016 rok rośnie. Poprawi dostępność do leczenia? Coraz większy budżet NFZ

Budżet NFZ na 2016 rok przewiduje, że same koszty świadczeń opieki zdrowotnej wyniosą 69,5 mld zł, to o 2 mld więcej niż w 2015 roku. Najwięcej, bo 29,8 mld NFZ przeznaczył na leczenie szpitalne oraz POZ – niemal 9,5 mld.

Stale rosnący budżet NFZ powinien wpływać na poprawę trudnej sytuacji polskiej służby zdrowia, jednak wraz z nakładami rosną również wydatki i to w drastycznym tempie. Społeczeństwo się starzeje, a liczba osób starszych, często wymagających długoterminowego leczenia, to według danych - ponad 7 mln.

Do 69,5 mld złotych przewidzianych w budżecie NFZ jako koszty świadczeń opieki zdrowotnej należy jeszcze doliczyć kwoty przeznaczane na leczenie w prywatnych klinikach i szpitalach, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne na ogół finansowane przez pracodawców, czy chociażby wydatki na leki.

Sumy wydają się duże, jednak jeśli przeliczy się je na procent PKB, okazuje się że na tle innych krajów europejskich wypadamy bardzo słabo. Wydatki na służbę zdrowia w 2014 roku stanowiły jedynie 5,8 proc. naszego PKB, podczas gdy średnia OECD wynosi 9,5proc.

Najwięcej pieniędzy w budżecie NFZ pochłania leczenie szpitalne, POZ, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, oraz koszty refundacji. Niemal 30 mld złotych, które przeznaczone zostało na opiekę szpitalną w 2016 roku, rozdysponowane zostanie na świadczenia takie jak: leki, programy terapeutyczne, chemioterapia, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej czy rehabilitacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH