„Budzik” dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-12-2015, 13:35

„Budzik” dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku Prof. Wojciech Maksymowicz chce otworzyć "Budzik" dla dorosłych już w przyszłym roku. Fot. Rynek Zdrowia

Budzik dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku; Agencja Oceny Technologii Medycznych dała pozytywną rekomendację, wszystko zależy od decyzji ministra zdrowia - mówi PAP prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, który chce stworzyć klinikę dla dorosłych w śpiączce.

Prof. Maksymowicz stara się o uruchomienie "Budzika dla dorosłych" - placówki podobnej do kliniki "Budzik" stworzonej przez Fundację "Akogo?", przeznaczonej dla dzieci – podaje PAP.

To, kiedy placówka dla dorosłych zacznie działać, zależy od Ministerstwa Zdrowia - wyjaśnił prof. Maksymowicz.

AOTMiT zaleciła określenie precyzyjnych kryteriów kwalifikacji do programu. Chodzi m.in. o ustalenie, ile maksymalnie może upłynąć czasu upłynąć od wypadku, by być włączonym do programu; dokładne opisanie poszczególnych interwencji realizowanych w programie i zdefiniowanie zdarzeń, które pozwalają na ocenę efektu terapeutycznego. Agencja chciałaby też wiedzieć, jakimi kryteriami będzie się kierował zespół lekarzy, decydując o dalszym leczeniu pacjenta.

W rekomendacji przytoczone są dane NFZ, z których wynika, że w Polsce w przedłużającą się śpiączkę zapada rocznie - szacunkowo - 270-540 osób. Liczba pacjentów powyżej 18. roku życia z rozpoznaniem śpiączki wynosiła w 2013 r. 667, w 2014 r. 618, a w I półroczu 2015 r. było to 350 przypadków.

Według NFZ koszt jednego dnia leczenia takiego pacjenta to 270-540 zł. Szacunki zależne są jednak od liczby łóżek w placówce i usług, które będą realizowane (np. czy pacjent wymaga żywienia dojelitowego czy nie, czy będzie konieczne zlecenie kosztownych usług medycznych poza placówką itp.).

Klinika dla dzieci w śpiączce "Budzik" szacuje, że koszt leczenia to ok. 650 zł za dzień, czyli rocznie ponad. 237 tys. zł dla jednego pacjenta.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH