„Budzik” dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-12-2015, 13:35

„Budzik” dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku Prof. Wojciech Maksymowicz chce otworzyć "Budzik" dla dorosłych już w przyszłym roku. Fot. Rynek Zdrowia

Budzik dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku; Agencja Oceny Technologii Medycznych dała pozytywną rekomendację, wszystko zależy od decyzji ministra zdrowia - mówi PAP prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, który chce stworzyć klinikę dla dorosłych w śpiączce.

Prof. Maksymowicz stara się o uruchomienie "Budzika dla dorosłych" - placówki podobnej do kliniki "Budzik" stworzonej przez Fundację "Akogo?", przeznaczonej dla dzieci – podaje PAP.

To, kiedy placówka dla dorosłych zacznie działać, zależy od Ministerstwa Zdrowia - wyjaśnił prof. Maksymowicz.

AOTMiT zaleciła określenie precyzyjnych kryteriów kwalifikacji do programu. Chodzi m.in. o ustalenie, ile maksymalnie może upłynąć czasu upłynąć od wypadku, by być włączonym do programu; dokładne opisanie poszczególnych interwencji realizowanych w programie i zdefiniowanie zdarzeń, które pozwalają na ocenę efektu terapeutycznego. Agencja chciałaby też wiedzieć, jakimi kryteriami będzie się kierował zespół lekarzy, decydując o dalszym leczeniu pacjenta.

W rekomendacji przytoczone są dane NFZ, z których wynika, że w Polsce w przedłużającą się śpiączkę zapada rocznie - szacunkowo - 270-540 osób. Liczba pacjentów powyżej 18. roku życia z rozpoznaniem śpiączki wynosiła w 2013 r. 667, w 2014 r. 618, a w I półroczu 2015 r. było to 350 przypadków.

Według NFZ koszt jednego dnia leczenia takiego pacjenta to 270-540 zł. Szacunki zależne są jednak od liczby łóżek w placówce i usług, które będą realizowane (np. czy pacjent wymaga żywienia dojelitowego czy nie, czy będzie konieczne zlecenie kosztownych usług medycznych poza placówką itp.).

Klinika dla dzieci w śpiączce "Budzik" szacuje, że koszt leczenia to ok. 650 zł za dzień, czyli rocznie ponad. 237 tys. zł dla jednego pacjenta.

 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH