Bułgaria: strajk lekarzy, chorzy bez leków refundowanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   30-03-2016, 09:03

Bułgaria: strajk lekarzy, chorzy bez leków refundowanych Bułgarscy lekarze strajkują przeciwko nowej reformie zdrowia

Już połowę Bułgarii objął trwający już trzeci dzień strajk lekarzy rodzinnych. Protestują przeciwko wprowadzeniu szeregu biurokratycznych wymagań w przepisach, które wchodzą w życie 1 kwietnia, w tym pobierania od pacjentów odcisków palców przy odbiorze leków refundowanych.

Strajk rozpoczął się w czterech obwodach, obejmie już ponad połowę z wszystkich 28 obwodów. Lekarze zapewniają dyżurne gabinety, lecz chorzy nie mogą dostawać recepty na refundowane przez kasę chorych leki - podaje Wyborcza.

W Bułgarii w bieżącym roku zapowiedziana jest reforma systemu ochrony zdrowia na wielką skalę, mająca według ministra zdrowia, Petera Moskowa, zahamować wyciekanie środków publicznych i zapewnić ubezpieczonym obywatelom szerszy dostępu do usług medycznych.

Nowe przepisy miały wejść w życie od 1 kwietnia, lecz wiele elementów reformy - w tym redukcję szpitali i liczby lekarzy rodzinnych oraz obowiązkowe pobieranie odcisków palców od pacjentów w szpitalach, u lekarzy rodzinnych i w aptekach przy pobieraniu refundowanych leków - odłożono na jesień.

Stowarzyszenie lekarzy rodzinnych odmówiło podpisania porozumienia o nowych warunkach pracy z kasą chorych, która zbiera składki zdrowotne od ludności i finansuje system ochrony zdrowia. Po odmowie minister zapowiedział wejście nowych przepisów w życie z urzędu.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH