Burza wokół listy refundacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Puls Biznesu/rynekaptek.p,   23-08-2016, 10:32

Burza wokół listy refundacyjnej Burzę wywołał zapis, który umożliwi urzędnikom resortu automatyczne wykasowanie medykamentu z listy refundacyjnej.

W projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej znajduje się m.in. zapis, który umożliwi urzędnikom resortu automatyczne wykasowanie leku z listy refundacyjnej – informuje Puls Biznesu.

To budzi duży niepokój branży farmaceutycznej.

Dzisiaj taki proces trwa wiele miesięcy. Szybka ścieżka będzie możliwa, na przykład kiedy firma utraci konkurencyjność lub gdy resort zdrowia zauważy nieprawidłowości - podaje gazeta. 

Zdaniem Piotra Błaszczyka, wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego o istnieniu firmy będzie decydowała decyzja administracyjna, w przypadku której możliwości odwołania nie są ograniczone.

- Bycie w refundacji jest podstawą planowania na wiele lat do przodu. Nagłe wypadnięcie z listy może więc być powodem poważnych problemów, bo firma ma zakupione substancje czynne, wyprodukowane produkty itp. – uważa Błaszczyk. Dodaje, że „takie ryzyko zmniejszy stabilność firm, tym samym ograniczy ich rozwój na polskim rynku.

Z kolei właściciel firmy farmaceutycznej, chcący zachować anonimowość, jest zdania, że "nowe propozycje kłócą się z zapowiadanym – zrównoważonym - podejściem do sektora farmaceutycznego."

- Z jednej strony zapowiada się wsparcie dla branży farmaceutycznej, z drugiej proponuje zapisy, które z dnia na dzień mogą decydować nawet o upadku firmy - zauważa ekspert. 

Więcej: www.pulsbiznesu.pb.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH