Bydgoszcz: opieka farmaceutyczna powinna być gwarantowana

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRA/rynekaptek.pl   28-04-2016, 13:42

Bydgoszcz: opieka farmaceutyczna powinna być gwarantowana Podczas konferencji omawiano konieczność wprowadzenia opieki farmaceutycznej

Nie jest dobrym kierunkiem tendencja do opanowania rynku aptecznego przez 2-3 sieci aptek. W programie PiS jest zapis o aptece dla aptekarza i zapis ten należy wypełnić - mówiła Małgorzata Pietrzak, prezes Pomorsko-Kujawskiej ORA podczas konferencji w Bydgoszczy.

25 kwietnia 2016 roku w Bydgoszczy odbyło się trzecie już spotkanie przedstawicieli Samorządu wojewódzkiego i reprezentantów samorządu aptekarskiego. Organizatorem konferencji był Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Bydgoszczy.

Gośćmi konferencji byli posłowie Ewa Kozanecka i Tomasz Latos. Główny Inspektorat Farmaceutyczny reprezentowała dyrektor Departamentu Nadzoru Barbara Walenciuk. Obecni byli również Wojewódzcy Inspektorzy Farmaceutyczni.

Mikołaj Bogdanowicz przybliżył prace rządu nad przywróceniem obywatelom służby zdrowia i zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa pacjentów. Przedstawił założenia przyjętej już przez Sejm ustawy "75+", która wprowadza bezpłatne leki dla pacjentów po 75 roku życia.

Małgorzata Pietrzak, prezes Pomorski-Kujawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej przedstawiła problemy nieprzestrzegania zapisów antykoncentracyjnych, refundowanej opieki farmaceutycznej, problemy aptek szpitalnych, a także dynamikę zmian na rynku aptek w Polsce.

- Nie jest dobrym kierunkiem tendencja do opanowania rynku aptecznego przez 2-3 sieci aptek. W programie PiS jest zapis o aptece dla aptekarza i zapis ten należy wypełnić. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace na stosownymi zmianami w prawie. Trzeba doprecyzować, kto powinien mieć większościowy udział własnościowy w aptece - mówił poseł Latos.

O perspektywach wprowadzenia refundowanej opieki farmaceutycznej mówili Piotr Brukiewicz i Grzegorz Zagórny.

Brukiewicz wymienił argumenty przemawiające za koniecznością wprowadzenia opieki farmaceutycznej. Między innymi jest to proces starzenia się społeczeństwa, co pociąga za sobą coraz większe koszty. Dotychczasowa strategia leczenia chorób za pomocą medycyny naprawczej powinna zostać jak najszybciej uzupełniona i zastępowana strategią leczenia profilaktycznego – znacznie tańszego i skuteczniejszego w skali całego społeczeństwa.

Przedstawił także wyniki badań naukowych jasno wskazujących na oszczędności jakie przynosi opieka farmaceutyczna w innych krajach.

Grzegorz Zagórny od ubiegłego roku pełni funkcję przewodniczącego zespołu ds. opieki farmaceutycznej powołanej przez Ministra Zdrowia. Podkreślił, że opieka farmaceutyczne powinna być świadczeniem gwarantowanym.

Więcej: http://www.nia.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH