CBA o e-zdrowiu w urzędach marszałkowskich: jest źle

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: portalsamorzadowy.pl/ rynekaptek.pl   07-12-2017, 13:43

CBA o e-zdrowiu w urzędach marszałkowskich: jest źle Efektem czynności kontrolnych jest 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa (12 z nich dotyczy wprost instytucji zarządzających) (fot. archiwum)

Szef CBA Ernest Bejda zaprezentował w Sejmie wyniki kontroli w 16 urzędach marszałkowskich. Szczególnym zainteresowaniem objęto m.in. budowę systemów informatycznych w służbie zdrowia. Jak ustalono większość systemów tylko w niewielkim stopniu jest wykorzystywana przez pacjentów lub lekarzy.

Dziewięć miesięcy trwała kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w urzędach marszałkowskich 16 województw. Była to pierwsza kompleksowa kontrola wydatkowania funduszy unijnych w latach 2007-2013. Zakresem kontroli objęto 98 projektów o wartości 4,3 mld zł.

Efektem czynności kontrolnych jest 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa (12 z nich dotyczy wprost instytucji zarządzających). Toczy się osiem postępowań przygotowawczych m.in. wobec członków zarządów i pracowników urzędów marszałkowskich w sprawie np. działania na szkodę interesu publicznego, nieprawidłowego wydania decyzji, niegospodarności.

– Nie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy instytucja zarządzająca jest jednocześnie kontrolerem, w większości przypadków wyłącznym. Być może wojewoda powinien być instytucją zarządzającą lub kontrolną – zauważył szef CBA Ernest Bejda.

– Wyniki kontroli wskazują, że skala nieprawidłowości w urzędach marszałkowskich jest znaczna – zwrócił uwagę Ernest Bejda. – Będą prowadzone następne kontrole, dotyczące poszczególnych projektów prowadzonych przez urzędy marszałkowskie – dodał.

Szczególnym zainteresowaniem objęto m.in. budowę systemów informatycznych w służbie zdrowia (programy e-Zdrowie). – Była to pierwsza kontrola systemów wdrożonych w ramach e-Zdrowia – wyjaśnił Ernest Bejda.

Z ustaleń CBA wynika, że znaczna część województw, które realizowały program, pomimo formalnego zakończenia tych projektów, boryka się z problemami, dotyczącymi należytego funkcjonowania systemów informatycznych.

Okazało się, że w przeważającej większości nie pełnią one swoich funkcji, w wielu przypadkach szpitale teleinformatycznych systemów informatycznych nie chciały. W ocenie CBA, jedną z przyczyn był niewłaściwy sposób, w jaki na etapie przygotowania inwestycji, definiowano cele i wskaźniki ich osiągnięcia.

Szef CBA dodaje, że kontrola dokonana w poszczególnych szpitalach dowiodła, że większość tych systemów nie działa, a jeśli działają, mają funkcjonalności, które są zupełnie niepotrzebne. – Są bezużyteczne. Mamy do czynienia z wydaniem bardzo dużych pieniędzy, tylko w województwie podkarpackim wydano na system 136 mln zł, a programy nie działają – podkreślił Ernest Bejda. – Część szpitali nie chciała tych systemów, nie miała planu, w jaki sposób te systemy miałyby funkcjonować – dodał.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH