CBA odpowiada senatorom ws. leków: wiem, ale nie powiem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: senat.gov.pl/ rynekaptek.pl   22-05-2015, 12:19

CBA odpowiada senatorom ws. leków: wiem, ale nie powiem CBA prowadzi śledztwa związane z przemysłem farmaceutycznym

W trakcie składania informacji o wynikach działalności CBA za 2014 roku na posiedzeniu Senatu (21 maja) kilka razy przewinął się wątek lekowy.

Obecny na posiedzeniu Senatu Paweł Wojtunik, szef CBA, odpowiadał na pytania senatorów.

Senator Alicja Zając: Chciałabym zapytać pana o śledztwa prowadzone między innymi w resorcie farmacji. Czego one dotyczyły? Czy bardziej przemysłu farmaceutycznego, czy obrotu lekami? Wiemy, że na tym rynku obrotu lekami wystąpiły pewne patologie – choć ostatnio ustawa chyba poprawiła w części tę sytuację. Czy coś z działań CBA w tym zakresie mógłby pan nam przybliżyć?

Paweł Wojtunik: Jeżeli chodzi o śledztwa, to one dotyczyły głównie obrotu lekami i korupcji ze strony różnych urzędników średniego szczebla.

Senator Kazimierz Jaworski: Czytamy, poznajemy informacje o takim procesie lobbingu przy okazji wpisywania na listę leków refundowanych. Media podały, że jeden z wiceministrów spotkał się z panią lobbystką i że proces lobbowania jest w tej chwili bardzo zaawansowany.

Mam pytanie: czy widzi pan tam potrzebę pracy pana instytucji, tak aby skontrolować zasadność informacji medialnych dotyczących tego pana wiceministra? I czy widzi pan potrzebę kontroli całego procesu wpisywania na listę leków refundowanych? Wiemy, że to są ogromne pieniądze, wiemy, że tego typu działania oprócz przestępstw powodują także obchodzenie prawa, jak również zwiększenie cen leków, bo jak nie ma konkurencji.

Paweł Wojtunik: Jeżeli chodzi o lobbing w sprawie leków refundowanych, to od dwóch lat mamy ustawowo nałożone obowiązki w tym zakresie. Kwestie farmaceutyczne podlegają naszemu szczególnemu zainteresowaniu. Nie wchodząc w szczegóły, mogę powiedzieć, że również wszelkie informacje medialne, jakie się pojawiają na ten temat, są przez nas wnikliwie analizowane.

Nie chciałbym rozmywać tego tematu, wskazując na niedoregulowanie kwestii lobbingu w ogóle i pewne luki, jakie występują w tym zakresie. Nie bardzo możemy zgodnie z naszym prawem ścigać nielegalny lobbing, ale to już jest temat na szerszą dyskusję.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH