CBOS: 88 proc. badanych narzeka na dostępność lekarzy specjalistów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-08-2016, 14:21

CBOS: 88 proc. badanych narzeka na dostępność lekarzy specjalistów Polacy oceniają polską służbę zdrowia

74 proc. Polaków (o 6 punktów proc. więcej niż przed dwoma laty) jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, 23 proc. wyraża zadowolenie, 3 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu CBOS opublikowanego w środę (3 sierpnia).

CBOS wskazuje, że niezmiennie od 2001 r. zadowoleni z opieki zdrowotnej pozostają w mniejszości.

W tegorocznym badaniu "zdecydowanie niezadowolonych" z funkcjonowania opieki zdrowotnej jest 35 proc. badanych, a "raczej niezadowolonych" - kolejne 39 proc. (łącznie 74 proc.) Jako "raczej zadowoleni" zadeklarowało się 21 proc., a "zdecydowanie zadowoleni" - 2 proc. (razem 23 proc.).

Dla porównania, w 2014 r. krytyczne oceny wyraziło 68 proc. badanych, a pozytywne - 28 proc. W 2012 r. odnotowano 78 proc. ocen krytycznych i 19 proc. pozytywnych, w roku 2010 odpowiednio - 75 proc. i 22 proc., zaś w 2001 r. 64 proc. i 31 proc.

Opinie na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej w istotny sposób związane są ze sposobem korzystania z niej - podaje CBOS. Zadowoleni ze służby zdrowia wyraźnie częściej rekrutują się spośród badanych, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie korzystali z usług medycznych bądź korzystali z nich wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Rzadziej deklarują je ci, którzy leczyli się poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kolejnym, ważnym czynnikiem kształtującym opinie są wydatki ponoszone przez ankietowanych na leczenie i badania ogólne. Według CBOS badani niezadowoleni z funkcjonowania opieki zdrowotnej wydawali w ciągu trzech miesięcy poprzedzających sondaż - w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym - prawie dwukrotnie więcej niż zadowoleni z jej funkcjonowania (odpowiednio 59 zł i 31 zł na osobę w ciągu ostatnich 3 miesięcy).

Rolę odgrywa także wykształcenie, wiek, sytuacja materialna respondentów oraz miejsce ich zamieszkania. Relatywnie dobrze na tle innych funkcjonowanie opieki zdrowotnej postrzegają badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (34 proc. ocen pozytywnych), najstarsi ankietowani, w wieku 65 lat i więcej (31 proc.), mieszkańcy wsi (28 proc.), respondenci o dochodach na osobę w gospodarstwie domowym w granicach 1400 - 1999 zł (30 proc.). We wszystkich wymienionych grupach oceny negatywne zdecydowanie przeważają nad pozytywnymi.

Ponadprzeciętnie duży krytycyzm w ocenach funkcjonowania opieki zdrowotnej cechuje badanych niezadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (91 proc. ocen negatywnych), absolwentów wyższych uczelni (83 proc.) oraz mieszkańców miast liczących od 20 tys. do 99,9 tys. mieszkańców (81 proc.)

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE